Antyki z Wrocławia

Kiedy już wybudujemy dom, lub kupimy mieszkanie, czas zastanowić się nad jego wystrojem. Jedni z nas lubią nowoczesne wnętrza, inni lubią otaczać się przedmiotami, meblami z historią.
Nie każdy ma to szczęście, że odziedziczył w spadku po przodkach antyki, ale to nie powód by z nich zrezygnować.
Wrocław to piękne i nowoczesne miasto, które jest jednocześnie miastem pełnym zabytków z różnych okresów w dziejach, wystarczy się lepiej rozejrzeć by przekonać się jakie antyki Wrocław nam oferuje w licznych tu sklepach ze starociami.
Wrocławskie, urokliwe uliczki skrywają niezliczone bogactwa:dzieła sztuki, i przedmioty codziennego użytku, bibeloty i potężne ciężkie sprzęty, biżuterię, instrumenty, porcelanę, tkaniny, obrazy, szkła, książki, guziki, koronki- a wszystko to z dawnych czasów, czasów młodości naszych pradziadków i prapraprababek.
Jeśli interesują nas stare meble, to warto pomyszkować wśród nich, bo można odkryć np. serwantkę, która idealnie będzie pasowała do antycznego stolika, kredens, który w salonie będzie olśniewał naszych gości.
Kiedy mamy swoje słodkie tajemnice, które chcemy zachować w sekrecie, naszym najlepszym powiernikiem będzie sekretarzyk.
Nie dość, że pomieści utensylia do pisania, tajemnicze liściki, pachnące papeterie i inne drobiazgi, to jeszcze będzie ich strzegł jak oka w głowie. A kto wie, może odkryje przed nami swoją tajemniczą skrytkę?
Stoły i krzesła mniej lub bardziej nadgryzione zębem czasu na pewno dobrze poczują się wśród nas, więc czemu ich nie zaprosić na dłużej? Usiąść przy stole z najbliższymi, wypić herbatę ze starego porcelanowego, ręcznie malowanego serwisu i powspominać historie rodzinne- to wspaniałe przeżycie. Świadomość tego, że takie historie wielu pokoleń były opowiadane właśnie przy tym stole przez całe pokolenia, daje poczucie jedności i bliskości z tymi, którzy już dawno odeszli, ale są w naszej pamięci i pozostaną w niej na długie lata.
Trudno sobie wyobrazić dom bez książek.
W antykwariatach, sklepach z antykami we Wrocławiu można je również kupić, przeczytać a później umieścić w zabytkowej szafie bibliotecznej.
Stare, unikatowe wydania będą dumą naszej kolekcji, a czytanie ich sprawi nam dużo radości.
Podobnie sprawa się ma z obrazami i tutaj często możemy skorzystać podwójnie, bo nie dość, że płótna przedstawiają naprawdę piękne widoki, to jeszcze mamy szansę natrafić na ręcznie, bogato zdobione ramy.
A co, jeśli nie mamy w domu miejsca na te wszystkie wspaniałości?
Nic nie szkodzi, nie musimy od razu kupować wiekowej otomany lub ogromnej szafy gdańskiej, czasem wystarczy drobiazg by nadać naszemu mieszkaniu osobliwego uroku.
Wazon lub lampa z przełomu wieków, stary mosiężny moździerz do współczesnej kuchni, pióro z kałamarzem, czy porcelanowa misa pomogą stworzyć niepowtarzalny klimat w niejednym wnętrzu.
Jeśli ktoś się postara spośród antyków na pewno wybierze coś dla siebie, będzie miał przy tym pewność, że nie znajdzie podobnego przedmiotu u dziesięciu znajomych, jak to jest w przypadku sieciówek i nie chodzi tu o snobizm ale o świadomość tego, że udało się kupić niepowtarzalną rzecz z zapisaną w niej historią wielu ludzi. Nawet jeśli nie jest nam znana to zawsze możemy puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie losy osób, które korzystały z niej wcześniej- niezależnie czy kupimy szablę ułańską czy srebrny pierścionek z niebieskim oczkiem.
Jeżeli więc chcemy poczuć więź z przodkami, jesteśmy pasjonatami historii, miłośnikami pięknych przedmiotów, lubimy dopracowane w każdym detalu stare, wygodne meble, szukamy czegoś niezwykłego dla przyjaciółki czy przyjaciela, lub potrzebujemy po prostu jakiegoś starocia, który będzie się dobrze komponował z wazonem na komodzie, musimy udać się do antykwariatu, rozejrzeć się w sklepie ze starociami i na pchlim targu we Wrocławiu.
Tam znajdziemy to czego szukamy, albo czego nie szukamy, ale marzyliśmy o tym od dawna, lub to, co nas tak zauroczy, że w ciągu chwili zdecydujemy się daną rzecz kupić.
Z antykami emocje są zawsze gwarantowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here