Chemia dla dzieci

Chemia nie zawsze musi być trudna. Często nastolatkowie, od początku są zniechęceni. Kojarzą sobie ten przedmiot z czymś  niewyobrażalnym, niemożliwym do zrozumienia i zapamiętania. Nie musi tak być. Zaczynając naukę chemii od najmłodszych lat, możemy połączyć ją z zabawą i świetnie spędzonym wspólnie czasem. Eksperymenty mogę być dla dzieci ciekawe, absorbujące. Obserwacja i samodzielne ich wykonywanie nie jest nudne, angażuje do pracy i pozwala zdobywać cenną wiedzę, która może przydać się w szkole.

Jednym z najprostszych doświadczeń, które bezpiecznie możemy zrobić w domu jest krystalizacja soli. Będziemy potrzebować do tego: słoika ( może być duża szklanka), włóczna ( lub gruba nić) patyczek, wykałaczka lub stary niepotrzebny ołówek, sól, woda. Oto chemia dla dzieci w najciekawszym wydaniu.

Przebieg:

Do słoiczka z ciepłą wodą będziemy stopniowo dodawać sól, do momentu aż przestanie się rozpuszczać. Na słoiczku kładziemy patyczek ze zwisającą nitką, która musi zamoczyć się w przesyconym roztworze wody i soli. Odstawiamy wszystko w ustronne miejsce i czekamy aż woda zacznie parować a sól krystalizować się na brzegach naczynia i zwisającej nici. Efekty są spektakularne i na pewna zachęcą młodych naukowców do dalszego eksperymentowania.

Kolejnym bardzo ciekawym doświadczeniem jest tzn. ”gumowa jajko”. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie również nie wymagające dużego nakładu finansowego z naszej strony. Będziemy potrzebować zwykłej szklanki, jajko oraz ocet spirytusowy.

Przebieg:

Do szklanki z octem wsadzamy jajko i odkładamy je na 24 h w bezpieczne miejsce (uwaga ocet może drażnić niektóre osoby o wrażliwym zmyśle węchu). Po wyznaczonym czasie i wyjęciu jajka, możemy zaobserwować jak ocet rozpuścił skorupkę aż stała się cieniutka i elastyczna prawie jak piłeczka kauczukowa(ocet rozpuścił wapń, z którego zbudowana jest skorupka jajka) . Nasze dziecko po wykonaniu takiego doświadczenia na pewno będzie zachwycone efektem.

Następnie możemy wykonać bardzo proste doświadczenie ”uciekający pieprz”. Potrzebna nam będzie miska z wodą, zmielony pieprz oraz mydło.

Przebieg:

Do miseczki wlewamy wodą i posypujemy ją obficie zmielonym pieprzem. Przykładamy paluszek do powierzchni i obserwujemy brak jakiejkolwiek reakcji. Następnie, smarujemy paluszek mydełkiem i znów przykładamy go do powierzchni. Możemy zauważyć jak pieprz ucieka na krańce miseczki, a tuż po zabraniu palca wraca na swoje miejsce. Dzieje się tak dlatego, że mydło( lub inny detergent) zmienia napięcie powierzchniowe wody czyli cząsteczki wody mniej przyciągają się do siebie. Ta część wody do której nie dotarło mydło, nie ma zmienionego napięcia, co powoduje przyciągnięcie pieprzu z obszaru, do którego dotarł detergent.

Ostatnim bardzo ciekawy i efektywnym eksperymentem jest ”zatapiany olej”. Będziemy potrzebowali wysokiego, przeźroczystego flakonu lub wysokiej szklanki, olej, woda oraz sól.

Przebieg:

Do naczynia wlewamy wodę oraz olej. Obserwujemy jak olej unosi się na powierzchni wody, mimo wielokrotnych prób mieszania obu substancji. Następnie, do zatapiania oleju używamy ”magicznego proszku”, którym będzie sól. Szybko możemy zauważyć, że przysypany olej tonie. Ostatnim, najciekawszym momentem tego doświadczenia jest rozpuszczanie się soli i ponowne uwalnianie oleju, sprawie to efekt, jakby tańczył radośnie do góry naczynia.

Po takich prostych, a zarazem ciekawych eksperymentach, nasze dziecko zapewne inaczej spojrzy na magiczny świat chemii, i samo będzie chętnie powtarzać doświadczenia i szukać, nowych, ciekawych wyzwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here