Co należy wziąć pod uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że montaż paneli fotowoltaicznych będzie miał ogromne znaczenie dla właściwego funkcjonowania instalacji. Warto wiedzieć, że na wydajność paneli będą oddziaływać takie czynniki, jak dobór odpowiednich elementów czy prawidłowy montaż.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Osoby zainteresowane zamontowaniem paneli fotowoltaicznych bardzo często zastanawiają się czy lepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie ich na działce obok domu czy dachu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przy montażach gruntowych stosowane są specjalne stelaże. W ten sposób możliwe będzie uzyskanie najbardziej optymalnego kąta nachylenia.

Godny uwagi jest fakt, że nie ma możliwości umiejscowienia ogniw bezpośrednio na gruncie. Doskonałym rozwiązaniem może być zamontowanie paneli pod właściwym kątem na ścianie danego budynku. W zdecydowanej większości przypadków montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się na dachu.

Nasłonecznienie terenu

Kolejną kwestią, jaką koniecznie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych jest uwzględnienie nasłonecznienia terenu. Warto wiedzieć, że umieszczenie centralnego systemu na działce charakteryzującej się niewielkimi rozmiarami nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Czy warto zatem zdecydować się na dach? Należy mieć świadomość, że zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma plusy oraz minusy. Zdecydowanie najbardziej istotne znaczenie będzie miał kompromis między ekspozycją na słońce i wygodą.

Zacienienie terenu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że panele fotowoltaiczne muszą być praktycznie w całości odsłonięte. Nie jest zatem rekomendowane instalowanie ich w pobliżu wysokich drzew, które mogłyby rzucać cień na omawiane panele.

Należy również pamiętać, aby nie umieszczać paneli pod drzewami. Osoby, które są zainteresowane zamontowaniem paneli fotowoltaicznych muszą zatem uwzględnić właściwe nasłonecznienie praktycznie w każdym przypadku. Jeżeli cała działka będzie nasłoneczniona, a nad budynkiem będą wisiały gałęzie, instalacja dachowa może nie przynieść spodziewanych korzyści. Rekomendowane jest zatem postawienie na renomowaną firmę, która będzie w stanie dokonać montażu w najbardziej odpowiednim miejscu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here