Czy warto brać kredyt na dom ?

Wzięcie kredytu na dom to w dzisiejszych czasach z jednej strony coraz częstsze zjawisko, a z drugiej strony coraz rzadsze. Jak to zatem się przedstawia na co dzień ?
Na pytanie to należałoby odpowiedzieć w sposób niejednoznaczny i wielokrotnie znienawidzony przez wiele osób, a mianowicie – to zależy. Młodzi ludzie, po skończeniu studiów, rzadko kiedy są w stanie nabyć dom jedynie z własnych oszczędności. Bardzo często jest to wręcz niemożliwe.
Z odsieczą przychodzą tutaj banki, które ze swoim szeregiem ofert, chcą udzielić kredytu na dom jak największej ilości osób. Nie jest oczywiście tutaj powiedziane, że kupno domu, bądź mieszkania musi wiązać się jedynie z wzięciem kredytu, pokrywającego całą wartość mieszkania. Wielu bowiem zabezpiecza się już za młodu i ma na koncie oszczędnościowym chociaż minimalną część wartości domu, przez co potem może wybrać kredyt z krótszym czasem spłacania lub też kredyt z niższą ratą miesięczną. Na pewno w takiej sytuacji wzięcie kredytu i ogólnie zdecydowanie się na niego jest znacznie ułatwione.
Prawda jest też taka, że pomimo wielu reklam,ulotek czy też wreszcie nagabywań osób pracujących w banku, nie każdy posiada zdolności kredytowe. Mało wiarygodne dla banku są osoby po przekroczeniu konkretnego wieku, czy też, jeżeli chodzi o wspomnianych już wcześniej młodych, osoby , które dopiero co podjęły pracę, osoby niezarabiające dużo, czy też po prostu osoby, które nie podpisały jeszcze umowy o pracę na czas nieokreślony. Do grona tych osób zaliczyć również można ludzi prowadzących własną działalność gospodarczą, w której wpływy miesięczne nie są na stałym poziomie, co buduje przypuszczenie niewypłacalności w jakimś miesiącu. Tutaj z pomocą przychodzą instytucje, będące bankami niepaństwowymi, przy czym pożyczenie pieniędzy wiąże się w takim przypadki ze znacznie wyższymi odsetkami w porównaniu do wzięcia kredytu w jednym z proponowanych banków państwowych.
Chociaż kredyt na dom wiąże się często z wysokimi odsetkami, to bez tej formy wsparcia banku, mało kto jest w stanie najzwyczajniej w świecie zamieszkać na swoim. Pokłosiem tego faktu jest coraz częstsze występowanie zjawiska wynajmowania mieszkania przez młodych, ale coraz częściej również przez starszych. Jak wiadomo jednak, bardziej opłacalne jest postawienie na posiadanie czegoś własnego i wpłatę raty do banku, w celu nabycia czegoś własnego, niż regularne płacenie za coś, co i tak nie jest i nie będzie nasze.
Kredyt na dom to nie tylko formalności z nim związane, czyli innymi słowy podpisywanie dokumentów, czekanie na rozpatrzenie wniosku, stwierdzenie zdolności kredytowej czy też najzwyczajniej w świecie – spłacanie kolejnych, comiesięcznych rat. To są także regularne wyrzeczenia, pilnowanie terminowych wpłat oraz obowiązkowość i postawienie na pierwszym miejscu, przed przyjemnościami, właśnie zapłaty kolejnej części kredytu na własny dom.
Jest wiele rodzajów kredytów na dom, ale najczęściej można spotkać się z kredytem hipotecznym, którego charakteryzuje, jak sama nazwa wskazuje, hipoteka, jako rodzaj zabezpieczenia spłaty kolejnej raty zobowiązania. Innymi słowy, w przypadku regularnego nieuiszczania obowiązkowych wpłat do banku,konsekwencją będzie zabranie przedmiotowego domu.
Kredyt na dom to ogromne zobowiązanie. Zdarza się też i tak, że wiele osób nie decyduje się na jego wzięcie, nie tylko z powodu braku zdolności kredytowej, czy też braku środków finansowych. Wiele osób, najzwyczajniej w świecie nie jest pewnych swojego miejsca na ziemi. Nie są oni do końca przekonani, w którym mieście, albo w którym kraju chcą zamieszkać, a kredyt to jednak pewien rodzaj przywiązania i stabilizacji. Coraz częściej można zauważyć, że w dobie internetu, ludzie nie chcą wiązać się etatem, sztywnymi ramami i godzinami pracy, siedzeniem za biurkiem, a co dopiero na przykład z 30-letnim kredytem hipotecznym na dom. Moda na bycie freelancerem oraz pracę zdalną trwa w najlepsze, a z trendem tym rzadko kiedy idzie w parze zobowiązanie się do wzięcia wieloletniego kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here