Dom modułowy - co to takiego?

Co począć, jeśli nie stać nas na budowę domu według standardowej technologii, a nie chcemy mieszkać w mieszkaniu? Rozwiązaniem może być dom modułowy. Według wielu fachowców, jest to najszybszy sposób na swój własny dom. Moduły domów w ponad 80% powstają w fabrykach, co czyni proces budowy niebywale szybkim. Fabryka przygotowuje elementy konstrukcyjne i wykończeniowe. Przygotowane części domu, czyli moduły, transportowane są na plac budowy. Tam poddawane są procesowi montażu. Kiedy konstrukcja jest ukończona, pozostaje wykończenie oraz wykonanie niezbędnych instalacji. Warto jeszcze dodać, iż dom modułowy wcale nie musi kojarzyć się z mało atrakcyjnie wyglądającą „puszką”. Spotkać możemy wiele całkiem atrakcyjnie wyglądających konstrukcji, nadążających za współczesnymi trendami (aczkolwiek, oferowane tutaj rozwiązania architektoniczne z racji technologii wykonania modułów, ograniczają nas w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi). Jeśli dodamy do tego wykonanie zgodne ze wszystkimi normami grzewczymi, dojdziemy do wniosku, że dom modułowy to konstrukcja, która nie tylko spełnia swe zadanie jako domek letniskowy.

Domy modułowe – rodzaje i funkcjonalność

Do budowy można wykorzystać kilka rodzajów surowców. Przykładowo, dom modułowy z keramzytobetonu może być w pełni funkcjonalny już w ponad miesiąc. Domy modułowe szkieletowe – tutaj z reguły czas od momentu zamówienia do zamieszkania oscyluje w granicach 50-60 dni (choć może być nieco krótszy).
Jeśli chodzi o dostępne warianty, przeznaczenie, funkcje – tutaj mamy naprawdę pełną dowolność. Jeśli chcemy tylko domku letniskowego, na małą działkę – dom modułowy to wręcz idealny wybór. Jeżeli chcemy domu całorocznego – również nie będzie to przeszkodą. Możemy na rynku znaleźć firmy, które są w stanie przygotować elementy domu w oparciu o nasze wytyczne. Na każdym etapie budowy jesteśmy w stanie wpłynąć wtedy na finalny wygląd konstrukcji. Mowa tutaj oczywiście nie tylko o samej konstrukcji nośnej, ale również o wykończeniu. Niech nie zmyli Was tutaj nazwa „dom modułowy”. Prawda, kojarzy się to z taśmą produkcyjną i elementami wykonywanymi według tego samego schematu. Ale oprócz tego, domy modułowe oferowane są w różnych wariantach wykończenia. I to my – jako inwestorzy – mamy tutaj prawdziwe pole do popisu. O ile podstawowe wersje ograniczają się do stanu surowego zamkniętego z pewnymi tylko elementami wykończenia, nie licząc dachu, drzwi zewnętrznych i okien, o tyle droższe opcje oferują inne rozwiązania. Najdroższe domy modułowe będą wyposażone w pełne instalacje, zabudowy kuchenne / meblowe czy AGD.

Czy domy modułowe to dobre rozwiązanie?

Dla wielu z pewnością tak. Dla innych – przywiązanych do bardziej tradycyjnych rozwiązań – nie. Jednakże, domy modułowe mają swoje zalety. Pierwsza, najważniejsza: dom modułowy to najszybszy sposób na własny dom. Dodatkowo, można go zbudować na praktycznie każdym gruncie, bez względu na to, czy jest on skalisty, podmokły, czy piaszczysty. Nie do końca oczywistą zaletą jest też możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce. W razie potrzeby, mamy również możliwość łatwego powiększenia domu modułowego poprzez dokupienie kolejnych elementów. Warto również mieć na uwadze, że wiele projektów nie wymaga od nas pozwolenia na budowę, co znacznie skraca czas inwestycji. Wymagane jest w takim przypadku po prostu zgłoszenie. Co może być zaletą, dla wielu osób będzie wadą. Jedną z bardziej istotnych może być fakt, iż jeśli domu modułowego nie połączymy trwale z gruntem, trudno będzie go uznać za budynek mieszkalny budowany z przeznaczeniem na pobyt stały. Może to stworzyć komplikacje, jeśli staramy się o przyłącze energetyczne bądź kanalizację.
Podsumowując – jak niemalże w każdej sytuacji, jest wiele plusów i minusów, którymi można obdzielić domy modułowe. Pomimo dużego przywiązania do tradycji, niekiedy warto otworzyć się na inne rozwiązania. Przecież nie zawsze to, co znane i powielane od lat, stanowić musi jedyny sposób podejścia do tematu. Nie inaczej jest w omawianym przypadku. Przemyślmy więc wszystkie „za” i „przeciw”. Dopiero po głębszej analizie wybierzmy rozwiązanie, które nas w pełni satysfakcjonuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here