Dom szkieletowy

Dom szkieletowy jest świetną opcją do uzyskania własnego lokum przede wszystkim dla osób, którym zależy na czasie. Warto jednak mieć świadomość jakie są pozytywne oraz negatywne aspekty tej technologii, nie nie tylko wykorzystać zalety, ale również wyeliminować wady.

Domy szkieletowe części osób mogą kojarzyć się z tanimi niedużymi domkami drewnianymi, które nie tylko w bardzo krótkim czasie się nagrzewają, ale również wychładzają. Ponadto są bardzo głośne. Z kolei inne osoby są zdania, że tego rodzaju domy są niedostosowane do polskich warunków, gdzie przez długi czas jest zarówno zimno, jak i wilgotno. Inwestorzy także mają obawy przed tą technologią, gdyż jest bardzo trudna, nie toleruje również błędów.

Warto mieć świadomość, że domy szkieletowe mogą mieć różne oblicze. Od inwencji twórczej architekta będzie bowiem zależało, jaką dom przyjmie formę. Ściany zewnętrzne domu szkieletowego mogą być wykończone oblicówką z drewna. W takim wypadku ostatecznym rezultatem będzie klasyczny drewniak.

Dom szkieletowy można także bez żadnego problemu otynkować, będzie wtedy przypominał murowany dom. Wykorzystując pokrycie w postaci płytek klinkierowych można uzyskać zbliżony efekt do tego występującego w domach z trójwarstwowymi ścianami. Wspomniane sposoby wykończenia można oczywiście łączyć dekoracyjnie i twórczo.

Warto wiedzieć, że domy szkieletowe mogą być również pasywne

Technologia wykorzystywana przy domach szkieletowych nie stawia bowiem żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o jego wyposażenie czy energetyczne standardy. Oczywiście ze względu na coraz wyższe wymogi związane z termoizolacyjnością przegród zewnętrznych stosowana jest podwójna termoizolacja, zarówno wewnątrz szkieletu, jak i na zewnątrz. Ponadto nie wszyscy mają świadomość, że domy szkieletowe mogą osiągnąć pasywny standard. Rekomendowane jest zatem, by nie tylko bardzo szczelnie zbudować taki budynek, ale również wyposażyć go w odpowiedni system wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz system ogrzewania, który wykorzystuje odnawialną energię. Warto również wspomnieć, że drewniany dom pasywny można nawet postawić na obszarze charakteryzującym się zimnym klimatem.

Jakie są zalety domów szkieletowych?

Wśród zalet domów szkieletowych należy wymienić bardzo szybką budowę, lekką konstrukcję czy możliwość budowania domu również podczas zimy. Ponadto dom jest bardzo tani i szybko się nagrzewa.

Jakie są wady domów szkieletowych?

Najczęściej wymienianą wadą domów szkieletowych jest konieczność zgromadzenia całego budżetu od razu. Ponadto dom bardzo szybko się zarówno wychładza, jak i nagrzewa. Występują również kłopoty z aranżacją wnętrz czy akustyką.

Domy szkieletowe powstają bardzo szybko

Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, którym się bardzo spieszy. Należy zdawać sobie sprawę, że konstrukcja całego domu może powstać w czasie od 2 do 3 miesięcy. Cały proces może zostać jeszcze przyspieszony w przypadku zastosowania prefabrykatów. Ponadto warto wiedzieć, że montaż bryły może trwać kilka dni. Z kolei czas prac wykończeniowych wynosi od 2 do 4 miesięcy. Oczywiście zdecydowanie wcześniej na działce muszą być przygotowane tradycyjne fundamenty. Można również użyć płyty fundamentowej pod dom prefabrykowany. Należy podkreślić, że w przypadku lżejszych domów szkieletowych fundamenty można uprościć.

Więźba w zdecydowanej większości przypadków będzie budowana z gotowych wiązarów, co może wpłynąć na przyspieszenie całego procesu. Ponadto ogromnym plusem jest fakt, że w trakcie budowy domów szkieletowych praktycznie nie ma mokrych prac. Nie ma zatem żadnych powodów, by robić dłuższe przerwy technologiczne. Stropy robione są z kolei z drewnianych belek, a nie z betonu, który ze względu na swoją specyfikę musi być sezonowany.

Oczywiście dla części osób zainteresowanych bardzo szybkie tempo budowy domu szkieletowego może być wadą, nie ma bowiem możliwości wznoszenia domu etapami. Bardzo szybka budowa domu szkieletowego związana jest również z wcześniejszym przygotowaniem środków finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here