Domy hybrydowe

W dzisiejszych czasach coraz popularniejszym staje się słowo hybryda, które kojarzy się głównie z samochodami. Tego rodzaju pojazdy charakteryzują się tym, iż posiadają zazwyczaj kilka silników elektrycznych (ale wystarczy jeden) przy jednoczesnym występowaniu typowego silnika spalinowego. Wprowadzenie dodatkowego napędu elektrycznego ma prowadzić do ograniczenia zużycia paliwa, przy jednoczesnym znaczącym zwiększeniu mocy pojazdu. Stopień zaawansowania wykorzystania układów elektrycznych jest zależny od rodzaju pojazdu, a także od ilości silników, które zostały w nim zamontowane. Pojazdy hybrydowe to nie tylko samochody osobowe, ale również autobusy, ciężarówki oraz traktory.
W przeciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować pojawienie się technologii hybrydowych również w budownictwie, w wyniku czego obserwuje się tak zwane domy hybrydowe. Ich początki miały miejsce w Niemczech, około dwudziestu lat temu, natomiast w Polsce największy rozwój tego typu technologii obserwuje się w województwie pomorskim, gdzie powstała firma specjalizująca się jedynie w tego rodzaju obiektach. Przewiduje się jednak, iż ze względu na planowane w roku dwa tysiące dwudziestym zaostrzenie wymogów dotyczących charakterystyki cieplnej budynków, domy hybrydowe oraz pasywne będą najliczniejszymi z budowanych obiektów.
Domy hybrydowe mają na celu przede wszystkim ograniczenie do minimum zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Pod względem energetycznym są one klasyfikowane jako domy energooszczędne, gdyż ich roczne zapotrzebowanie na energię nieodnawialną nie przekracza pięćdziesięciu kilo wato godzin na metr kwadratowy. Stosowane rozwiązania w postaci między innymi paneli fotowoltaicznych, paneli solarnych oraz pomp ciepła również są analogiczne w przypadku obydwu obiektów. Domy hybrydowe mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu eksploatacji obiektu na środowisko, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów jego użytkowania, jakie musi ponieść właściciel. Można wobec tego stwierdzić, iż tego rodzaju obiekty, pomimo znacznych kosztów jakie należy ponieść podczas ich budowy, są inwestycją opłacalną, zwracającą się, co jest możliwe przede wszystkim dzięki zamontowaniu w nich urządzeń produkujących energię, jak również systemów ich odsprzedaży, pompy ciepła oraz odpowiedniego systemu wentylacji i rekuperatora.
Analizując aspekty finansowe, należy założyć, iż domy hybrydowe wymagają poniesienia dodatkowych kosztów, wynoszących zazwyczaj około piętnastu procent sumy, którą należałoby ponieść w przypadku wznoszenia obiektu w technologii tradycyjnej. Według przeprowadzonych prognoz, zwrot tej kwoty powinien nastąpić po upływie dziesięciu lat użytkowania obiektu.
Ze względu na pozytywne oddziaływanie na środowisko, decydując się na domy hybrydowe można ubiegać się o częściową refundację ich budowy ze środków Unii Europejskiej. W Polsce powstał również specjalny program opracowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pozwala uzyskać dofinansowanie budowy domu pasywnego, w kwocie pięćdziesięciu tysięcy złotych lub energooszczędnego, w wysokości trzydziestu tysięcy złotych.
Domy hybrydowe są zazwyczaj obiektami niepowtarzalnymi, wykonywanymi pod specjalne zamówienie klienta. Uzgodnieniom podlega nie tylko kształt oraz kubatura obiektu, ale również ukształtowanie elewacji oraz dachu, układ wnętrz oraz lokalizacja urządzeń wyposażenia. Domy hybrydowe pozwalają zazwyczaj architektom na uruchomienie wyobraźni oraz wprowadzenie fantazji, która jest widoczna począwszy od elewacji, a skończywszy na ukształtowaniu łazienek.
Firmy specjalizujące się w tego rodzaju technologii oferują zazwyczaj świadczenie usług kompleksowych, począwszy od opracowania projektu budowlanego oraz projektu wnętrz, a skończywszy na uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. W ramach działań przedsiębiorstw wznoszących domy hybrydowe, wchodzi również montaż urządzeń służących do pobory energii odnawialnej, jak również ich naprawy i konserwacja w okresie eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here