Domy szeregowe: wady, zalety, dla kogo?

Domy szeregowe to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w naszym kraju. Jest to rozsądny kompromis pomiędzy mieszkaniem w bloku, a zakupem lub wybudowaniem domu jednorodzinnego. Nie każdy jednak będzie usatysfakcjonowany z takiego rozwiązania. Podpowiadamy, jakie są najistotniejsze wady oraz zalety domów w zabudowie szeregowej, a także kto powinien zainteresować się tym rodzajem domów. Zapraszamy do lektury.

Najistotniejsze zalety domów szeregowych:
1. Cena. Domy w zabudowie szeregowej są niewiele droższe od mieszkań. Nowe mieszkanie z pełnym umeblowaniem to koszt rzędu 200-300 tysięcy złotych, tymczasem ceny domków szeregowych zaczynają się już od 350-400 tysięcy złotych. Jeżeli więc nie dysponujemy potężną ilością gotówki, warto zainteresować się tym rodzajem zabudowy.
2. Lokalizacja. Osiedla z domkami szeregowymi powstają zazwyczaj na uboczu średnich i dużych miejscowości, jednak w pobliżu ważniejszych dróg. Dzięki temu mieszkamy w miarę spokojnej okolicy, jednak w razie co mamy możliwość szybkiego dojazdu do miasta.
3. Garaż + miejsce parkingowe. Z reguły domki szeregowe posiadają garaż, dzięki czemu nasz samochód nie moknie na dworze. W razie co możemy też zostawić auto przed bramą domu – raczej nikt nie zajmie nam tam miejsca, bo zwyczajnie nie miałby po co tu przyjeżdżać.
4. Kawałek własnej działki. Jest to stosunkowo mała przestrzeń, jednak na rodzinnego grilla czy opalanie się spokojnie wystarczy. Fajnie mieć kawałek przestrzeni na świeżym powietrzu, zarezerwowany wyłącznie dla siebie.
5. Ciekawe projekty. Domy w zabudowie szeregowej są bardzo ciekawie zaprojektowane, co sprawia, że wyglądają efektownie. Zajmują małą powierzchnię, a mimo to są całkiem funkcjonalne. Często stosuje się rozwiązanie, polegające chociażby na umiejscowieniu tarasu na dachu garażu.
6. Młodzi ludzie i miłe sąsiedztwo. To nie jest zasada, bo nigdy nie wiemy do końca na kogo trafimy. Zazwyczaj jednak już w trakcie budowy osiedla domków szeregowych dokonuje się rezerwacji. Zazwyczaj domy te kupują młode małżeństwa, którzy szukają odskoczni od starych bloków i kamienic, gdzie często sąsiedzi nie darzą się sympatią.

Kwestie sporne, czyli cechy domów w zabudowie szeregowej, które dla jednych mogą być zaletami, a dla innych wadami:
1. Słabe oświetlenie. Z racji tego, że z obydwu stron mamy sąsiadów za ścianami, to na bocznych ścianach nie mogły pojawić się w projekcie okna. Przez to ciężko jest doświetlić niektóre pokoje. Dla niektórych jednak będzie to zaletą: nie każdy lubi bardzo jasne pomieszczenia.
2. Dwa poziomy o małej powierzchni. Domy szeregowe z reguły mają dwa piętra, każde o dosyć małej powierzchni. Wymusza to pewne naturalne oddzielenie w domu strefy gościnnej i codziennego życia od miejsca, gdzie są sypialnie oraz łazienka. Wielu osobom ciągłe chodzenie po schodach będzie przeszkadzało. Z drugiej strony, jeśli np. prowadzimy firmę, to na górze możemy zorganizować biuro naszej firmy, można tam też umiejscowić domową siłownię czy pokój gościnny. Wtedy podział ten będzie bardzo naturalny i stanie się atrybutem domu.

Wady domów szeregowych:
1. Brak jasnego zarządcy okolicznych terenów. Domy szeregowe często są bezczynszowe. Deweloper w pobliżu stawia plac zabaw, ławki i sadzi drzewa oraz projektuje chodniki czy ścieżki. Problem w tym, że kiedy inwestycja dobiega końca, nikt już nie dogląda tego terenu. Jeśli mieszkańcy nie dogadają się pomiędzy sobą, może dojść do tego, że wspólne części osiedla popadną w nieciekawy stan.
2. Sąsiedzi tuż za ścianą. Jeżeli będą hałaśliwi, możemy momentami poczuć się jak w bloku.
3. Jakość wykonania. Deweloperzy niejednokrotnie oszczędzają na materiałach użytych do wybudowania domu.

Domy szeregowe – dla kogo to dobre wyjście?
Domy szeregowe nie są odpowiednią opcją dla każdego, jednak dla niektórych są warte rozważenia. Spodobają się osobom, które cenią sobie wolność i potrzebują nieco więcej prywatności, niż w bloku. Taka zabudowa jest również skierowana do osób, które w zamian za korzystną cenę są w stanie pójść na pewne ustępstwa i pogodzić się ze słabym oświetleniem niektórych pomieszczeń czy z niewielkim ogrodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here