Domy z keramzytu.

Keramzyt, co to takiego?
Keramzyt jest bardzo interesującym materiałem budowlanym, który ze względu na swoje bardzo wysokie właściwości izolacyjne oraz małą nasiąkliwość ma główne zastosowanie w budownictwie. Oprócz tego, jest także bardzo chętnie wykorzystywany w ogrodnictwie, drogownictwie oraz jako element dekoracyjny.
Domy z keramzytu mogą więc stanowić ciekawe rozwiązanie dla tradycyjnego budownictwa.
Zalety i wady keramzytu
Keramzyt jest bardzo lekkim kruszywem ceramicznym, który powstaje w procesie wypalania specjalnego rodzaju gliny pęczniejącej, z której są formułowane małe kuleczki. Proces ten przebiega w temperaturze ok. 1150 stopni Celsjusza. Podczas tego wypalania, glina zwiększa swoją objętość i nabiera specjalnych właściwości. Kulki keramzytu są z zewnątrz twarde, natomiast od wewnątrz mają strukturę porowatą, w której pozostają zamknięte pęcherzyki powietrza. To wpływa na bardzo niską wagę tego materiału. Kulki keramzytu charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi za równo w zakresie izolacji ciepłej oraz akustycznej, a nawet radiestezyjnej. Właśnie ta ostatnia cecha ma ogromne znaczenie w budownictwie, dlatego, że keramzyt bardzo dobrze ochrania przed szkodliwym wpływem cieków wodnych. Ten materiał ma największą wytrzymałość w zestawieniu z innymi materiałami izolacyjnymi.
Keramzyt wykazuje także niepalność oraz odporność na rozmaite czynniki biologiczne, takie jak: pleśń, grzyby, gryzonie czy owady. Jego parametry izolacyjne oraz wytrzymałościowe nie ulegają pogorszeniu się przez długi czas użytkowania, również nie zaszkodzi mu ani mróz, czy wilgoć. Natomiast jeśli poddamy keramzyt działaniom wody, to odda on bardzo szybko wilgoć. Za względu na to, że jest bardzo lekki, szybko i łatwo się go muruje, a jego chropowata powierzchnia znacznie ułatwia tynkowanie.
Keramzyt wad praktycznie nie ma. Jest to jeden z droższych materiałów, natomiast niekoniecznie przekłada się to na koszty końcowe budowy domu z keramzytu.
Czy warto więc zdecydować się na ten materiał?
Wszystkie zalety keramzytu dotyczą zarówno samego kruszywa, jak i produktów z niego wytwarzanych, czyli bloczków, pustaków i kształtek wykorzystywanych przy stawianiu nowych domów. Te wyroby powstają przy dodaniu keramzytu do mieszanki betonowej, dzięki czemu powstający keramzytobeton jest nie tylko lżejszy, ale przede wszystkim dużo cieplejszy w porównaniu z betonem. Można więc z czystym sumieniem polecić ten materiał budowlany. Jest to nowoczesna technologia przy użyciu keramzytu, a właściwie keramzytobetonu.
Do czego się stosuje keramzyt?
Materiał ten, nie jest tylko wykorzystywany do wytwarzania bloczków keramzytobetonowych, ale także do wytwarzania: pustaków ściennych, zapraw ciepłochronnych, pustaków stropowych oraz systemów kominowych. Keramzyt sprawdza się także jako materiał termoizolacyjny, szczególnie podczas wykonywania izolacji podłóg na gruncie i przy drenażu oraz ocieplaniu ścian piwniczych. Rzadziej stosuje się ten materiał przy ocieplaniu dachów zielonych, stropodachów oraz stropów. W związku z tym, że długi upływ czasu nie powoduje utraty właściwości keramzytu, to jako materiał izolacyjny można go stosować wielokrotnie. Pustaki z keramzytobetonu wyróżniają się specjalnie wyprofilowanymi bokami, dzięki czemu nie ma konieczności wykonywać spoiny pionowej i można je łączyć ze sobą na pióro i wypust. Nadają się do budowy ścian, głównie dwuwarstwowych i trójwarstwowych oraz ścian konstrukcyjnych wewnętrznych. Pustaki, które mają grubość 10 cm stosuje się do ścian działowych. Natomiast przy wznoszeniu ścian piwnicznych można zastosować pełne bloczki z keramzytobetonu. Trzeba tylko pamiętać o hydroizolacji.
Zalety domów z keramzytu.
Domy stawiane w tej technologii, wyróżniają się specyficznym różowowrzosowym kolorem, a także chropowatą powierzchnią ścian. Nie jest to bardzo popularne rozwiązanie, natomiast ma niewątpliwie bardzo dużo zalet. Ogromnym plusem jest bardzo dobry poziom izolacji cieplnej. Przy ścianach postawionych z keramzytu praktycznie nie ma problemu związanego z uciążliwym przenoszeniem się dźwięków, więc zapewni to odpowiedni poziom ciszy w codziennym życiu. Domy z tego materiału są odporne na mróz, wilgoć oraz ściany nie będą podgryzane przez owady i gryzonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here