Działki ogrodowe.

Kupno ziemi za miastem to marzenie wielu Polaków. Mieszkanie z dala od zgiełku i brudu miejskiego, dostęp do wody, czyste powietrze, możliwość uprawiania roślin czy hodowli zwierząt jest marzeniem do spełnienia nawet dla tych, którzy nie zarabiają wielkich pieniędzy. Zamiast drogiej działki budowlanej zawsze można kupić znacznie tańszą działkę przeznaczoną do rekreacji. Działki ogrodowe są bardzo popularne wśród osób, które po ciężkim tygodniu pracy chcę spędzić weekend na łonie przyrody na własnym kawałku gruntu.
Cena działki jest zależna od położenia oraz od wielkości. Z zasady działki umiejscowione w rejonach mało atrakcyjnych turystycznie, z dala od wody o dużej powierzchni są znacznie tańsze od działek położonych w pobliżu wielkich miast albo w regionach najbardziej atrakcyjnych takich jak Mazury, Podkarpacie i rejony górskie, wybrzeże Morza Bałtyckiego, pojezierza w różnych województwach.
Wiele osób kupując działki ogrodowe zastanawia się nad możliwością zabudowy tego gruntu. Wśród dyskutujących na ten temat najczęściej pojawia się twierdzenie, że na działce ogrodowej można postawić jedynie dom parterowy z użytkowym poddaszem a na działce budowlanej można stawiać dom z użytkowymi piętrami. To jaki dom można wybudować na danej działce zależy wyłącznie od miejscowego planu zagospodarowania. Zanim zapadnie decyzja o zakupie działki warto sprawdzić w urzędzie gminy czy istnieje plan miejscowego zagospodarowania i jakie warunki zabudowy przewiduje ten plan dla naszej działki. Nie wolno więc zabudować działki dowolnie tylko dlatego, że jest to działka ogrodowa lub budowlana – zawsze trzeba robić to w porozumieniu z urzędem gminy. Jeśli nie chcemy walczyć z pozwoleniami a do rekreacji wystarczy nam niewielka altana, to można wybudować ją bez pozwolenia.
Gdy na działce ogrodowej chcemy wznieść budowlę niewielką – altanę, wiatę, budynek gospodarczy, ogród zimowy (oranżerię) o powierzchni nie większej jak 25 metrów kwadratowych to wystarczy o tym zamiarze poinformować starostwo powiatowe. Warto pamiętać, że na każde 500 metrów działki możemy wybudować maksymalnie dwa obiekty o powierzchni do 25 metrów każdy. Przy dużej działce mogą to być dwie połączone altany z przyległymi zabudowaniami gospodarczymi – można w ten sposób wybudować całkiem niemały domek letniskowy.
Zgłoszenie zamiaru wzniesienia budowli na działce powinno zawierać:
– rodzaj i zakres prac budowlanych; sposób wykonania robót,
– termin rozpoczęcia budowy,
– oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością (ksero dokumentów potwierdzających prawo dysponowania),
Niektóre starostwa wymagają rysunku – szkicu planowanej zabudowy i wówczas należy go załączyć do dokumentacji.
Jeśli w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia budowy starostwa nie wniesie sprzeciwu to można rozpocząć prace budowlane. Terminem skrajnym rozpoczęcia tych prac jest okres dwóch lat upływający od daty podanej w zgłoszeniu.
Budowa altany, oranżerii, budynków gospodarczych może być prowadzona sposobem gospodarczym, ale przy zachowaniu wszelkich zasad sztuki budowlanej oraz norm przewidzianych przez prawo budowlane.
Dla osób, które chcę uniknąć kontaktów z urzędnikami można polecić budowlę, która nie jest obiektem trwałym. Obiekty tymczasowe nie wymagają zgłoszeń i uzyskiwania zgód urzędników. Przykładem takiego obiektu może być barakowóz – taki sam jak słynny wóz Drzymały – wielkopolskiego bohatera walczącego z niemieckimi kolonizatorami podczas najdłuższej wojny nowoczesnej Europy.
Zezwoleń budowlanych jako obiekty tymczasowe nie wymagają również domki budowane na drzewach. Większość osób w tym momencie widzi w wyobraźni domki wybudowane dla dzieci. Na dużych drzewach można wznosić domki znacznie większe i przeznaczone do zamieszkania. W Polsce tego typu budowle nie są popularne i nawet trudno znaleźć fachowców specjalizujących się w tego typu budowlach. Ale w Ameryce Północnej i w Skandynawii to bardzo popularny sposób budowli rekreacyjnych a nawet całorocznych. W Szwecji i Norwegii są nawet hotele usytuowane na wysokich drzewach – budowle solidne, które spełniają wszelkie normy domów całorocznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here