Gdzie kupować antyki?

Mówi się, że antyki to meble dla koneserów. Pasjonaci oryginalnych przedmiotów dzielą się na tych, którzy lubią otaczać się pięknymi, misternie zdobionymi drobiazgami jak jaja Faberge czy filiżanki Limoges, i tych, którzy meblują antykami całe pomieszczenia. O czym należy pamiętać poszukując sklepu prowadzącego sprzedaż antyków?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy kupujemy przedmioty antyczne od osób prywatnych, czy z profesjonalnych sklepów zajmujących się handlem antykami. Z pewnością zakup przedmiotów antycznych od osób prywatnych wiąże się z pewnym ryzykiem. Rynek ten bowiem, ze względu na swój charakter, narażony jest na oszustwa wiążące się z wyłudzeniami znacznych sum pieniędzy. Jednakże osoby prywatne, sprzedające przedmioty ze swojej domowej kolekcji czy pamiątki rodzinne, często mogą nieświadomie wprowadzić kupującego w błąd co do pochodzenia lub oryginalności sprzedawanego przedmiotu. Jest to niestety sytuacja dość często spotykana, gdyż sprzedaż antyków jest profesją wymagającą doświadczenia i niezwykłego profesjonalizmu w ocenie przedmiotu.

Najbezpieczniej udać się zatem do wyspecjalizowanego sklepu, prowadzącego sprzedaż antyków. Wybierając sprzedawcę warto zapoznać się z opiniami na jego temat np. na internetowych forach tematycznych, grupach skupiających miłośników antyków lub popytać wśród zaprzyjaźnionych pasjonatów. Cenną wskazówką będzie również informacja od kiedy dany punkt sprzedaży istnieje, co pozwoli wyrobić sobie opinię o danej firmie i jej renomie. Oczywiście najlepiej wybierać sprzedawców z długoletnią tradycją, którzy swoją obietnicę profesjonalizmu i skrupulatności popierają wieloletnim doświadczeniem na rynku handlu antykami. Firmy posiadające doświadczenie w branży mają również zazwyczaj wiele kontaktów z innymi pasjonatami, kolekcjonerami, a nawet projektantami. Jest to właściwość szczególnie cenna jeśli poszukujemy np. brakującego elementu do serii albo przedmiotów trudno dostępnych na rynku. Ostatnią ważną zaletą zakupu antyków w wyspecjalizowanych sklepach jest fakt, iż zakupione przedmioty będą starannie wyselekcjonowane, a także nierzadko posiadać będą certyfikat autentyczności, a w razie stwierdzenia wad lub niezgodności oferty z zakupionym produktem, będziemy mieli możliwość zwrócenia go sprzedawcy.

Sprzedaż antyków prowadzona jest obecnie bardzo często również w internecie. Jest wiele portali oferujących do sprzedaży przedmioty antyczne, które kupujący może wybrać jedynie na podstawie zdjęć i opisu danego przedmiotu. Taka forma sprzedaży jest oczywiście dyskusyjna. Z jednej strony ma swoich zwolenników wśród osób, które nade wszystko cenią sobie możliwość skorzystania z oferty, pokonując barierę geograficzną. Z drugiej jednak strony pojawia się ryzyko zakupu drogiego przedmiotu, który nie zawsze będzie tym, co oglądamy na stronach internetowych. Nasze wyobrażenie co do jakości wykonania, a także oryginalności produktu może odbiegać znacząco od tego, co zobaczymy po otwarciu paczki. Mimo dokładnego zapakowania i zabezpieczenia przesyłki, nader często zdarzają się uszkodzenia w transporcie. Nie dotyczą one tylko drobiazgów jak np. filiżanki, serwisy obiadowe czy szkło i kryształy, ale również dużych mebli, które poprzez swoje gabaryty i ciężar, stanowią nieraz problem w transporcie.

Jak widać, sposobów na sprzedaż antyków i miejsc, gdzie można dokonać zakupu tego rodzaju przedmiotów jest obecnie naprawdę wiele. Bariery geograficzne i językowe zniknęły dzięki umieszczeniu sklepów i ofert w internecie. Zakupu można dokonać zawsze, o każdej porze dnia i nocy, w dowolnej walucie. Warto jednak zachować zimną krew i przed kliknięciem „kup”, zyskać pewność czy osoba bądź sklep, w którym chcemy zostawić nasze pieniądze, tak naprawdę jest godna zaufania i to, co otrzymamy w zamian będzie faktycznie pięknym antykiem, a nie tylko mirażem. Ta sama zasada przyda się nam w momencie zakupów w stacjonarnym sklepie z antykami czy nawet ze starociami, gdzie często znaleźć można przedmioty cenne i piękne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here