Historia zamknięta w zegarku

W obecnej dobie rozbudowanej cywilizacji, większość urządzeń użytkowych i pomiarowych wytwarzana jest w technologii elektronicznej. Już dawno temu pojawiły się w sprzedaży zegarki cyfrowe zasilane bateryjkami. Analogowe aparaty fotograficzne zostały wyparte przez taki sprzęt cyfrowy. Są one poręczniejsze w użyciu i łatwiejsze w obsłudze.
Jednak zawsze pozostanie w nas sentyment do urządzeń starego typu – zegarków wskazówkowych nakręcanych za pomocą umieszczonej z boku śrubki, lub typowej lustrzanki, z której zdjęcia trzeba było wywoływać na kliszy fotograficznej.
Szczególnie zegarki kieszonkowe antyki już teraz, mają swój nieprzeparty urok. Niektóre z nich są prawdziwymi arcydziełami sztuki zegarmistrzowskiej i grawerskiej. Tarcza zegarka opatrzona jest cyframi arabskimi lub rzymskimi. Wskazówki przesuwają się po niej skokowo z cichym tykotem. Całość uzupełnia malutka wskazówka sekundnika.Do obudowy przymocowany jest zaczep na przypięcie łańcuszkowej dewizki. Tak wyglądają zegarki kieszonkowe antyki, wykonane w najprostszej wersji. Ale oprócz nich istnieją przepiękne zegarki kieszonkowe antyki bogato zdobione z obu stron. Cyferblat bywa okolony pomysłowym ornamentem, wskazówki przybierają oryginalne kształty a cyfry na tarczy zachwycają swoim krojem. Tylna pokrywa zegarka jest ozdobnie grawerowana, albo posiada tłoczenia w postaci motywów roślinnych. Bywają też zegarki kieszonkowe antyki osłaniane pokrywą również z przodu. Szczególnie cenne są takie egzemplarze, w których na wewnętrznej stronie tej pokrywy wygrawerowano dedykację dla obdarowanego tym prezentem. Jest to wartościowa pamiątka po którymś z przodków, albo unikatowy przedmiot w zbiorach kolekcjonerskich.

Pierwszy zegarek kieszonkowy powstał w XVI wieku. Od tego czasu, aż do I wojny światowej był on w powszechnym użyciu. Napędzany sprężynowym mechanizmem, z łatwością mieścił się w specjalnie na ten cel przeznaczonej kieszonce surduta. Nosili go głównie mężczyźni, którzy dopiero z czasem przekonali się do używania zegarków zakładanych na rękę. Ale zawsze kosztowny zegarek kieszonkowy dodawał splendoru jego posiadaczowi.

Zegarki kieszonkowe antyki mają swoją wartość ze względu na ich pochodzenie z wcześniejszych epok, ale również z powodu kruszcu, z którego są zbudowane i precyzji wykonania. Najwartościowsze są zegarki kieszonkowe antyki ze złotą obudową. Równie piękne zegarki srebrne zachwycają formą i kunsztem zdobniczym. Zawsze są to przedmioty nie tylko użyteczne, ale również bardzo efektowne.

Zegarki kieszonkowe antyki to również świadectwo historii dawnych firm produkujących czasomierze. Wysoką wartość mają egzemplarze prototypowe, lub model produkowane w małych seriach. Jednym z najdroższych jest złoty zegarek kieszonkowy firmy Patek z lat 30-tych XX wieku. Osiągał on horrendalne ceny na giełdach kolekcjonerskich.

Szczególną renomą cieszą się zegarki firm szwajcarskich. Są one niezwykle solidne, trwałe i precyzyjne. W większości przypadków zegarki kieszonkowe antyki powstały przed wieloma laty, są sprawne i niezawodne aż do dziś. Ma to duże znaczenie, bo ostatnio zrodziła się moda na noszenie przez panów zegarków kieszonkowych. Jest to nieco ekstrawaganckie, ale służy do podkreślenia oryginalności stylu mężczyzny. Zegarek cyfrowy na pasku może kupić każdy za niewielką kwotę. Ale zegarek kieszonkowy antyk – to jest coś! Piękny, oryginalny i wartościowy.

Zegarki kieszonkowe są jednak głównie przedmiotami gromadzonymi w celach kolekcjonerskich. Każdy zbieracz stara się zdobyć jak najbardziej unikatowe egzemplarze. Poszukuje ich wśród rodzinnych pamiątek, w antykwariatach lub na targach staroci. Na potrzeby swojego hobby dąży do poznania historii zegarka – kim byli jego kolejni właściciele i jakie były ich losy. Oglądając zbiory wytrawnego kolekcjonera można dowiedzieć się o wielu ciekawych wydarzeniach z przeszłości.

Nawet jeśli zegarki kieszonkowe antyki są w nie najlepszym stanie, albo nie kompletne, warto się nimi zainteresować. Z każdym z nich może się wiązać jakaś fascynująca opowieść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here