Jak zakupić oryginalny antyk?

Antyki to dzieła które najczęściej goszczą we wspaniałych rezydencjach, willach czy przepięknych pałacykach. Jednak coraz szersza rzesza ludzi lubująca się w antycznych dziełach pragnie je mieć nawet w swoim typowym, miejskim mieszkaniu czy prywatnym domku na wsi.

Obrazy antyki można spotkać na wielu ścianach w budynkach wielu polskich, nieco zamożniejszych rodzin.
We współczesnym czasie coraz bardziej popularne staje się również przełamanie nowoczesnego stylu klasycznymi antykami.

Co to jest dzieło antyczne?

Antykiem nazywamy bardzo stary, zabytkowy przedmiot pochodzący z minionych epok. Mowa jest tutaj o ruchomych przedmiotach, które można swobodnie przenosić z jednego miejsca na drugie. Jako przykład dzieła antycznego można podać obraz, rzeźbę, toaletkę, meble, zegar a nawet żelazko z kominem. Natomiast do grupy antyków nie zaliczają się nieruchomości.
Znaczna część antykwariuszy uznaje, że antykami są przedmioty, który to powstały minimum przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej, lecz im jest on starszy, czyli autentyczniejszy, tym bardziej zwiększa się jego wartość rynkowa.

Istotna niezwykle ważną cechą antyków jest to, że cechują się one również tym, że są unikatowe. Oznacza to, że nie można ich zakupić w hurtowych ilościach, gdyż na rynku znajduje się maksymalnie kilkanaście sztuk dzieł jednego rodzaju. I tak naprawdę żadna nie jest identyczna, gdyż nosi ona inne ślady wcześniejszego użytkowania.

Niezwykle istotne jest to, że antykiem może być zarówno dzieło sztuki, czyli wspomniana wcześniej rzeźba, obraz, ceramika, jak również przedmioty codziennego użytku. Dlatego też meble zabytkowe zaliczają się również do antyków.

W jaki sposób poprawnie rozpoznać prawdziwe antyki?

Wszystkie osoby nie będące specjalistami w tej dziedzinie, mogą mieć bardzo duży problem z odróżnieniem autentycznego antyku od przedmiotów czy mebli stylizowanych na podobieństwo antyków.
Aby rozpoznać prawdziwy antyk, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę na temat minionych epok, z których to dany przedmiot pochodzi. Jeśli tej niezbędnej wiedzy dana osoba nie posiada, to może szybko ją zdobyć dzięki odpowiednim zasobom internetowym.

Podczas ewentualnego zakupu antycznego mebla, obrazu czy rzeźby trzeba się tym interesującym nas przedmiotom dokładnie przyjrzeć. Jeśli jest to mebel, to wówczas warto sprawdzić, czy nosi on ślady wcześniejszego użytkowania. Są to zazwyczaj pewne ubytki, widoczne ślady napraw mebla, zmian obicia i tym podobne. Jak powszechnie wiadomo w dawnych czasach rzemieślnicy nie posiadali tak zaawansowanych maszyn, więc konstrukcja mebla nie powinna być w pełni dopracowana. Wówczas to drewno nie było w pełni heblowane, dlatego też większość antyków bardzo często posiada drzazgi w wielu niewidocznych na pierwszy rzut oka miejscach.
Oprócz tego niektóre z nich posiadają różnorodne przetarcia, zmatowienia oraz ślady po plamach. Te wszystkie cechy mogą jednoznacznie wskazywać na autentyczność lub fałszywość danego mebla czy przedmiotu.

Gdzie można zakupić antyki?

Niemniej jeżeli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie i nie posiadamy rozległej wiedzy na temat wytwarzania poszczególnych przedmiotów w minionych epokach, to wówczas nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nie mamy czasem do czynienia tylko i wyłącznie z meblem stylizowanym, który to sprzedawany jest jako zabytkowy. Z tego też powodu antyki powinno się zawsze kupować tylko i wyłącznie w sprawdzonych sklepach, które posiadają renomę na rynku.
Warto pamiętać o tym, że kupując antyk na portalach aukcyjnych, ogłoszeniowych czy też od nieznanego sprzedawcy, który nie ma nawet swojej konkretnej siedziby, wówczas nigdy nie będziemy mieć pewności, czy nie zostaniemy oszukani. Można się oczywiście z wybranym przedmiotem wybrać do specjalisty, który ewentualnie potwierdzi jego autentyczność, niemniej o wiele bardziej bezpiecznie jest udać się od razu do antykwariusza.
Stare przedmioty zabytkowe znajdują w obecnych czasach coraz więcej nabywców. Jeżeli zależy nam na zakupie prawdziwego antyku, a nie tylko i wyłącznie na stylizowanym meblu, to lepiej nie ryzykować. Antyki nie należą do tanich przedmiotów, a próby fałszerstwa zdarzają się bardzo często.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here