Jaki antyk wybrać do mieszkania?

Kiedy mówimy o antykach zawsze mamy na myśli jakieś starocie. Nieraz są top po prostu Zwyczajne obrazy, tyle że mają już sporo lat. Czasami będą to jakieś wazony albo talerze, ale zazwyczaj są to meble. Antyki Lublin gromadzi w różnych miejscach. Czasami są to muzea, a czasami sklepy ze starociami. Tak czy siak, są one w dobrych rękach. Oczywiście do czasu zmiany właściciela, bo potem nie wiadomo już, w czyje ręce trafią i czy będą to akurat dobre, czy też złe ręce.

Można by się nad tym dłużej zastanawiać, ale nie to jest tutaj głównym tematem i troską autora. Chodzi bardziej o przyjrzenie się temu, jakie antyki znajdują się w wyżej wymienionych miejscach. Nie chodzi tu o jakiś spis, inwentarz, ale o przytoczenie kilku rodzajów przedmiotów, jakie znaleźć można w takich miejscach, jakie można tam nabyć lub zostawić.

Najwięcej miejsca w antykwariatach meblowych lub muzeach zajmują, jak już wspomniano wyżej meble. Dzieje się tak między innymi z uwagi na ich wielkość. Zazwyczaj górują one pod tym względem nad resztą znajdujących się tam przedmiotów. Ciężko spotkać abażur większy od stołka, czy obraz, który zajmuje więcej miejsca niż krzesło. O ile, w ogóle krzesła i stołki można zaliczyć do mebli. Wracając jednak do samych mebli, są one z różnych epok, ale łączy je jedno — to zdobnictwo. Zazwyczaj jest go bardzo dużo i jest nader intensywne. Zdobienia mogą występować zarówno na zewnątrz mebla, jak i w środku. Ponadto stare meble są zazwyczaj dosyć masywne i mają piękne naturalne kolory.

Drobniejsze meble, nazywane czasem sprzętami użytkowymi to krzesła, fotele i ławy. Zazwyczaj bywają mniej zdobione, choć na przykład same oparcia krzeseł miewają niesamowite wzory, szczególnie jeśli chodzi o te bogatsze sprzęty. Fotele za to przeważnie wyposażone są w misterne łączenia skóry z korpusem, często za pomocą czegoś, co przypomina guziki. Nie raz są one wykonane z metali szlachetnych, a czasami bardziej wtapiają się w skórzaną tapicerkę. Ze stołkami jest znowu tak, że bywają bardziej i mniej zdobione, jednak czasami mają przynajmniej ładnie rzeźbione nogi.

Pozostałe sprzęty użytkowe, to głównie to, co można spotkać w kuchni, czyli talerze, sztućce, chochle, wazy, garnki i formy na ciasta, a także narzędzia służące do podtrzymywania ognia w piecu kaflowym i całej jego obsługi. Dziś mogą posłużyć jako elementy dekoracyjne. Za to talerze i sprzęty służące do gotowania i pieczenia mogą dalej spełniać swoje pierwotne funkcje. Zazwyczaj są misternie wykonane i posiadają liczne zdobienia, nawiązujące do stylów różnych epok oraz do regionalnych tradycji.

Inną kategorią przedmiotów na targu staroci są obrazy i obrazki. Czasami są dawną częścią jakiegoś sprzętu czy mebla, a czasem stanowią odrębną całość. Zazwyczaj dobrze zadbane i trzymające swoje oryginalne barwy. Czasami jednak bywa, że są nieco uszkodzone i nadszarpnięte zębem czasu. Mają jednak swój urok i wtedy. Można na nich zobaczyć życie ludzi z epoki, sceny z literatury tamtych czasów czy piękne pejzaże lub portrety przyrody.

Spośród rozmaitych przedmiotów w sklepie z antykami na szczególną uwagę zasługuje też biżuteria. To prawdziwe arcydzieła. Dziś może służyć jako ozdoby domowe, ale kiedyś była noszona przez największe damy przy różnych okazjach. Niejednokrotnie wykonana z najdroższych kruszców i z wykorzystaniem drogocennych kamieni czy także prawdziwych pereł. Można spotkać też tą drewniana o bardziej ludowym charakterze. Wszystkie mają swój urok i warto poświęcić im swoją uwagę, a może także zakupić je w celu ozdobienia wnętrza swojego mieszkania.

Mówiąc krótko, w sklepach ze starociami nie brakuje rzeczy ciekawych i pięknych. Każdy znajdzie tam coś, co pomoże mu upiększyć swój dom, a przynajmniej da jakąś inspirację do tego, żeby zastosować jakiś konkretny styl wystroju. Jednak zazwyczaj któryś antyk także ląduje u tego, kto się ich tyle naoglądał w punkcie sprzedaży. Dobrze, że się tak dzieje, bo dzięki temu wnętrze zyskuje coś nowego, choć za sprawą przedmiotu naprawdę starego, a nawet bardzo, bardzo starego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here