Kredyt na budowę domu

Każdy człowiek marzy o własnym miejscu na ziemi, a mianowicie o swoim domu, który będzie spełnieniem jego marzeń. Zbudowanie własnego domu wymaga nakładów czasu, pracy oraz pieniędzy. W zasadzie nie uda nam się tego zrealizować bez odpowiedniego wkładu pieniężnego. Pomoże nam w tym kredyt na budowę domu. Coraz więcej osób korzysta z tej opcji, gdyż po prostu nie dysponujemy tak ogromną ilością gotówki (często jest to aż 300-400 tysięcy złotych). Nie jest to tanie przedsięwzięcie, a wręcz przeciwnie – kredyt na budowę domu zaciągany jest na długie lata, w trakcie których kredytobiorca zobowiązany jest spłacać raty kredytu wraz z odsetkami w odpowiedniej kwocie co miesiąc, aż do dnia całkowitej spłaty.
Kredyt na budowę domu zaciągany jest przeważnie na 20 , 25 lub 30 lat. Najlepiej zaciągnąć kredyt w młodym wieku. Dwudziestolatkowie i trzydziestolatkowie mają większą szansę otrzymać taki kredyt, niż przykładowo osoba około pięćdziesiątki lub emeryt. Wynika to z tego, że osoby młode teoretycznie będą jeszcze długi czas pracować i są bardziej wiarygodnymi osobami odnośnie spłaty rat kredytu, niż osoby starsze, które często korzystają jedynie z renty lub emerytury.
Kredyt na budowę domu jest nazywany kredytem hipotecznym. Może on zostać udzielony tylko i wyłącznie przez bank, który w tym przypadku jest kredytodawcą.
Osoby zainteresowane takim kredytem powinny zwrócić się o pomoc do doradcy finansowego, do pracownika banku lub innej osoby, która doskonale zna się na rzeczy. Samemu bowiem ciężko jest szybko wybrać bank, w którym zaciągnie się kredyt – można wtedy wpakować się w kłopoty.
Taki doradca przedstawi nam różne oferty wielu banków, porówna je ze sobą, pomoże wybrać najbardziej korzystna ofertę. Doradcy kredytowi cieszą się ostatnio dużą popularnością – przeciętny człowiek nie ma rozeznania w tej sferze i niezbędne jest skorzystanie z usług profesjonalisty.
Na początku trzeba oszacować kwotę, o jaką chcemy wnioskować. Potrzebny jest dokładny plan wydatków, co pozwoli na przemyślane kroki i odpowiednie rozplanowanie przedsięwzięcia.
Kupno mieszkania jest procesem trochę łatwiejszym od budowy domu, gdyż kupujemy już gotowe miejsce od dewelopera i zajmujemy się tylko wykończeniem wnętrza. W budowie własnego domu jest o wiele więcej załatwiania wszelkich formalności, często jest to też droższe przedsięwzięcie niż kupno gotowca.
Warto zapoznać się z ustawą o kredycie hipotecznym określającym prawa i obowiązki klienta w relacji z bankiem. Jeśli już zdecydowaliśmy, który bank nas interesuje, musimy złożyć wniosek o udzielenie kredytu. W tym celu zazwyczaj potrzebne będą dokumenty o zatrudnieniu, zazwyczaj wypełniane przez pracodawcę, który wskazuje na umowę zawartą z pracownikiem, kwotę wynagrodzenie itp… Dla banku musimy być wiarygodni, posiadać pracę (najlepiej ze stałą umową o pracę) i regularne wpływy na konto. Można złożyć wniosku do kilku banków, gdyż możliwe jest odrzucenie przez bank tej prośby. Musimy więc oscylować pomiędzy kilkoma bankami, a nie tylko jednym.
Trzeba zwrócić uwagę na marżę kredytową, która nie może się zmieniać w trakcie spłaty kredytu i jest składnikiem oprocentowania kredytu. Marża zależy głównie od wysokości wkładu własnego. Obecnie banki wymagają wkładu na poziomie 20% wartości całego kredytu, chociaż niektóre oferują też wkład na poziomie 10% (niski wkład kredytowy, który musi być ubezpieczony przez kredytobiorcę). Do marży doliczana jest stopa procentowa (WIBOR). W przypadku zaciągania zobowiązania typu kredyt na budowę domu, należy rozważyć najkorzystniejszą ofertę i wziąć pod uwagę koszt całkowity kredytu. W tym przypadku chodzi także o wysokość ubezpieczenie kredytu, czy też o prowizję od udzielonego kredytu.
Kredyt na budowę domu zazwyczaj jest wypłacany w transzach, co jakiś czas – te kwoty są przeznaczone na konkretne cele (np. postawienie fundamentów). Bank może żądać udokumentowania budowy oraz wielu innych dokumentów, o których wielu z nas nie ma pojęcia. Dlatego w tym przypadku warto zwracać się do profesjonalistów, żeby wszystko wykonać w sposób pożądany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here