Szkło do kuchni.

Urządzanie kuchni jest zadaniem niełatwym i nietanim. W nowych domach czy mieszkaniach kuchnia rzadko bywa odrębnym zamykanym pomieszczeniem. Standardem są obecnie kuchnie otwarte połączone z salonem. Umeblowanie i dekoracja takiej kuchni wymaga więc zastanowienia, aby wystrój obu połączonych pomieszczeń współgrał ze sobą.
Do wykańczania ścian kuchennych od wielu pokoleń używa się ceramiki. Płytki na ścianie są świetną ochroną, ale również ozdobą. Są bardzo funkcjonalne – łatwo się je utrzymuje w czystości. Jednak po pewnym czasie stają się nudne – nic nie można z nimi zrobić; jedynym sposobem na zmianę wyglądu ścian jest wymiana płytek a ta nie jest ani prosta, ani tania. W przypadku mebli na wymiar, montowanych w kuchni wymiana płytek może oznaczać uszkodzenie, a nawet zniszczenie mebli. Może warto więc zastanowić się nad zastosowaniem innego rozwiązania. Nowoczesne, oryginalne i niedrogie rozwiązanie to szkło do kuchni.
Szklane panele montowane nad blatami mogą być wyjątkową ozdobą każdego pomieszczenia kuchennego a przy tym szkło znacznie łatwiej skomponować z meblami salonowymi niż płytki ceramiczne. Stąd dla kuchni połączonych z salonem poleca się panele ze szkła. Szkło do kuchni sprawdza się doskonale przede wszystkim w pomieszczeniach małych – błyszczące szklane tafle na ścianach dają wrażenie przestronności. Błyszczące kolorowe lub przezroczyste panele są eleganckie i świetnie komponują się z meblami w różnych stylach.
Jeśli ściany w kuchni są z czerwonej ładnej cegły albo z szarego, ciekawego w strukturze betonu to najlepiej użyć szkła przezroczystego, które pięknie osłoni, ale i jednocześnie wyeksponuje piękną ścianę.
Najczęściej stosowane szkło do kuchni to panele pomalowane na jeden kolor. Z reguły są to odcienie pastelowe, jasne, które nie dominują a podkreślają piękno blatów czy szafek.
Jeśli w kuchni mamy meble białe to można zastosować szkło do kuchni barwione na różne kolory lub tafle ze szkła z sitodrukiem. Wzory, którymi zadrukowuje się szkło ogranicza jedynie wyobraźnia zamawiających usługę. Warto jednak pamiętać, że szkło wzorzyste może znudzić się równie szybko jak kafelki. Różnica jest jednak znacząca – tafle szkła wymienia się łatwo i wymiana jest na pewno tańsza niż w przypadku zrywania i położenia nowych płytek.
W kuchni warto zastosować szkło bezpieczne – klejone. Szczególnie w miejscach, gdzie jest płyta grzewcza elektryczna czy kuchenka z palnikami gazowymi. Szkło bezpieczne odporne jest na wysoką temperaturę a w przypadku uszkodzeń mechanicznych nie porani nikogo ostrymi odłamkami. Szkło bezpieczne pęka ewentualnie rozbija się na wiele małych, nieostrych kawałeczków.
Szkło do kuchni nie jest wydatkiem bardzo dużym. Przezroczyste tafle można kupić już od 25 złotych za jeden metr kwadratowy. Tafle szkła kolorowego zaczynają się od 60 złotych za metr – w zależności od grubości i rodzaju szkła mogą kosztować nawet około 150 złotych za metr kwadratowy. Najdroższe szkło do kuchni to tafle szkła klejonego zadrukowane wzorami w kilku kolorach. Najtańsze szkło z drukiem to wydatek około 180 złotych za metr, ale są również takie sięgające prawie 300 złotych.
Szkło na ścianach kładzie się po zamontowaniu mebli. Najlepiej, jeśli wymiary osobiście w naszej kuchni zdejmie sprzedawca szkła i on powinien również szkło do ścian przykleić. Nie jest to jednak zadanie bardzo skomplikowane i można samemu dokonać pomiarów, a potem szkło zamówić w internetowych tanich hurtowniach czy sklepach ze szkłem. Samemu można również szkło do ściany przykleić. Zamawiając panele warto zapytać o specjalne kleje przeznaczone do montowania szkła na ścianach.
Utrzymanie szkła w czystości jest bardzo łatwe. Wystarczy przecieranie miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem z odrobiną płynu do mycia szyb. Zamiast takiego płynu kupowanego w sklepie wystarczy mieć w kuchni pod ręką pojemnik – butelkę ze sprejem z zawartością roztworu wody z octem i odrobiną spirytusu. Przecieranie szyb takim płynem nie tylko usuwa zabrudzenia, ale nadaje szybom piękny połysk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here