W jaki sposób dobrze odnowić antyk?

Bardzo często znajdując jakiś ciekawy, niebanalny mebel, chcielibyśmy go odnowić. Niestety, niewiele osób wie, w jaki sposób to zrobić. Z pomocą różnych wskazówek możemy zrobić to sami. Przykładowo, często trafia się komoda antyk, która na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, jednak możemy z niej zrobić coś pięknego.
Każdy mebel ulega zużyciu. To całkowicie naturalne. Każde ślady zębów czasu można zniszczyć. Podstawową kwestią, od której należy zacząć, jest wyczyszczenie i przygotowanie powierzchni. Musimy usunąć dawną, być może łuszczącą się farbę. Być może na powierzchni jest także lakier czy inne zanieczyszczenia. Należy zeszlifować powierzchnię. Duże elementy drewna zeszlifujemy za pomocą szlifierki. Natomiast sztukaterię czy inne trudniej dostępne miejsca szlifujmy papierem ściernym. Kiedy skończymy ten etap, musimy odkurzyć powierzchnię. Warto sprawdzić także, czy cała powierzchnia została równomiernie przygotowana. To bardzo ważny element. Jeśli fragmenty będą się różnić, to podczas malowania efekt nie będzie taki sam w każdym miejscu mebla.
Kolejną kwestią jest szpachlowanie. Z pewnością nasz mebel zdobyty od rodziny czy z targu miał jakieś przykre przygody i obecnie nie wygląda niczym z fabryki mebli. Na drewnie mogą pojawiać się rysy czy ubytki. Trzeba wówczas zastosować specjalną szpachlę do drewna. Musi to być produkt dobrej jakości. Na rynku istnieją różne opcje. Zazwyczaj mają one kilka rodzajów odcieni. Musimy wówczas dobrać taki, aby pasował do naszej komody. Mając już naszą szpachlę powinniśmy dobrze wymieszać produkt. Potem zaczynamy pracę. Szpachelką metalową nakładamy warstwy szpachli mające grubość do 4 milimetrów. Przy większych nierównościach czy ubytkach należy powtórzyć czynność po 2 czy 3 godzinach, kiedy to wyschną poprzednie warstwy.
Następnie bejcujemy. Trzeba pamiętać, aby przed bejcowaniem powierzchnia była doskonale wypolerowana i równa. Bejca wnika w drewno i nie powoduje żadnych dodatkowych problemów. Dzięki bejcy drewno będzie wyglądać naturalnie i pięknie. To doskonały pomysł na podkreślenie jakości antyku. Z pewnością zwróci on na siebie uwagę. Bejcę trzeba nakładać miękką szmatką czy też gąbką. Należy równomiernie nałożyć produkt, aby uzyskać dobry efekt. Następnie komoda powinna schnąć przez przynajmniej 6 godzin. Jeśli zależy nam na ciemniejszych barwach, wówczas musimy nałożyć kolejną warstwę.
Lakierowanie to ostatni i kluczowy element renowacji mebla. To właśnie lakier zabezpieczy drewno przed uszkodzeniami, zarysowaniami czy innymi czynnikami, na które może być narażony. Najlepiej, aby lakier był szybko schnący. Lakier podkreśli naturalny kolor drewna i odżywi go, nadając mu wręcz nowe życie. Przed nałożeniem lakieru musimy go dokładnie wymieszać, aby uniknąć komplikacji przy jego nakładaniu. Nie wolno go niczym rozcieńczać. Trzeba go nałożyć dokładnie taki, jaki jest. Za pomocą pędzla do lakierów czy wałka nakładamy lakier na powierzchnię komody. Dopiero po 24 godzinach lakier jest już zaschnięty. Najbezpieczniejszą opcją jest jednak poczekanie do nawet 3 czy 5 dni, aby lakier mógł stać się w pełni wytrzymały. Warto pamiętać, że dopiero nałożenie 2 czy też 3 warstw może zapewnić całkowitą ochronę naszego mebla.
Jeśli planujemy kolejne renowacje, pamiętajmy jeszcze o jednym. Należy umyć narzędzia po skończonej pracy. Jeśli to uczynimy, to z pewnością przydadzą się jeszcze przy kolejnych zmaganiach z krnąbrnymi antykami. Jednak czy efekt nie będzie tego wart? Szmatki zabezpieczamy, natomiast wałek można wyczyścić za pomocą rozcieńczalnika olejno-ftalowego.
Renowacja antyków to trudne i skomplikowane zajęcie. Chwile, kiedy znajdujemy przepiękny mebel, który od pierwszy chwili zauroczy nas swoim pięknem, sprawia, że pragniemy go naprawić. Taka chwila zapomnienia może nas potem kosztować sporo pracy. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy się poddać. Należy próbować swoich sił i tworzyć kolejne arcydzieła na miarę swoich możliwości. Z odpowiednimi narzędziami i specyfikami powinno się nam to udać wprost idealnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here