Antyki w moim wnętrzu

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się ostatnio meble z dawnych czasów. Wiele ludzi decyduje się na ich zakup przez internet. Niejednokrotnie może się to wiązać z oszukaniem przez sprzedawcę, jednak nie należy się tego nadmiernie obawiać. Trzeba zachować czujność, ale nie można popadać w histerię i totalnie zaniechać ich kupna trą drogą. Antyki Szczecin posiada w niezłym stanie nie tylko przez Internet, ale także w punktach sprzedaży detalicznej oraz punktach skupu i sprzedaży antyków.

Dużym plusem antyków jest to, że wyróżniają się w naszych wnętrzach spośród innych mebli. Antyki są po prostu antyczne i to widać. Skupiają uwagę znawców sztuki, koneserów wystroju wnętrz, ale także zwykłe szare ciocie i kuzynów. Po prostu się wyróżniają i zauważy to każdy, kto będzie gościem w naszym domu. Dlatego warto się w nie zaopatrzyć niezależnie od tego, jaką drogą zamierzamy to zrobić. Jednak jaki antyk na początek? Czy od razu warto rzucać się w wir kupowania i zaopatrywać się w zestaw mebli antycznych do całego domu?

Warto na początek zastanowić się nad zastosowaniem danego pomieszczenia. Na pewno nie każdemu domownikowi spodoba się pomysł gospodarza, żeby cały dom wystroić antykami. Należy brać pod uwagę zdanie każdego z nich. Przecież każdy ma prawo mieszkać względnie tak, jak mu się podoba. Gdy jednak dojdziemy już do porozumienia z pozostałymi domownikami, pozostaje nam jeszcze ustalić, jakie pokoje będą służyły do jakich celów, a następnie w których z nich chcemy, aby pojawiły się antyki.

Kolejnym krokiem jest sporządzenie kosztorysu. Można bardzo dokładnie policzyć koszt totalny dzięki wbudowanym kalkulatorom na stronach sklepów internetowych z antykami. Jednak można też po prostu założyć koszt kilkunastu tysięcy złotych na każdy mebel i w ten sposób policzyć koszt przybliżony. Niezależnie jednak od przyjętego sposobu obliczeń należy ustalić, czy na takie koszty nas stać. Jeśli tak, to pięknie, ale jeśli nie, to wówczas należy zmienić nasz plan zagospodarowania terenu mieszkania lub domu.

Częstym błędem jest przeładowywanie antykami małych mieszkań. Antyki lubią przestrzeń. Dobrze jest też, jeśli całe pomieszczenie jest w podobnym lub w jakikolwiek sposób pasującym stylu. Źle natomiast wyglądają na przykład antyki w otoczeniu nowoczesnej zabudowy wnętrz. Lepiej jest więc postawić mało mebli antycznych i zostawić sporo wolnego miejsca niż dać jeden antyk i mnóstwo funkcjonalnych, ale zdecydowanie niepasujących szafek i regałów w stylu nowoczesnym.

Innym błędem jest także brak dbałości o nasze antyczne meble. Wymagają one większej uwagi niż zwykłe szafki i regały. Potrzeba je regularnie konserwować. Dzieje się tak, ponieważ kiedyś nie miano takiej technologii przy produkcji mebli, z jaką mamy do czynienia teraz. Poza tym takie mebelki mają już swoje lata. Nawet nowoczesne meble (albo tym bardziej one) wymagają regularnej konserwacji i po kilku latach niewystarczającej dbałości nadają się często jedynie na śmietnik.

Tak więc o antyki trzeba dbać, trzeba je dobrze umieszczać, aby odpowiednio dopasowały się do całości wystroju i w ogóle całego wnętrza. Poza tym nie każdemu się spodobają, więc trzeba je rozmieszczać w domu niezwykle mądrze, z wyczuciem i bez przesady. Do tego trzeba uważać, żeby nie skończyły się nam przy tym zasoby gotówki, co mogłoby doprowadzić do okropnych długów, a w konsekwencji i nasze antyki i nasze pozostałe meble mogłyby zostać zajęte przez komornika i w najlepszym wypadku pozostalibyśmy w mieszkaniu o gołych ścianach.

Warto jednak mądrze kupować antyki i umieszczać je z umiarem. Dają bowiem niepowtarzalny efekt w mieszkaniu. Ich zapach, połysk, a czasem charakterystyczny dla epoki mat połączone z nietuzinkowym wzornictwem, niespotykanym w dzisiejszych czasach pozwalają na jakiś czas zapomnieć o rzeczywistości z jej problemami, odpłynąć daleko w przeszłość i zrelaksować się, choćby na króciutką chwilkę, choćby na króciutki momencik, by potem z większą siła i energią wrócić do codziennych obowiązków i różnych prac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here