Domy parterowe

Mały dom z ogródkiem, to marzenie wielu ludzi w Polsce. Marzenie takie jest najczęściej realizowane. Bo mały dom oznacza mniejsze nakłady finansowe na jego budowę i szybsze tempo powstania domu. Od kilku lat do łask wracają domy parterowe. Był czas, gdy stawiano głównie na domy jedno lub dwupiętrowe. Albo na takie z podpiwniczeniem pełniącym rolę parteru. Obecnie odchodzi się od tak wielkich domów na rzecz domów małych, parterowych. Domy takie posiadają poddasze, które również pełni funkcję mieszkalną lub nie posiadają poddasza. Lecz współczesny niski dom nie może posiadać piwnicy, jak to bywało kilkadziesiąt lat temu.
Domy parterowe są idealnym rozwiązaniem nie tylko dla małej rodziny, ale również dla rodziny kilkuosobowej. Projektów domów parterowych jest dużo. W związku z czym każdy może wybrać odpowiedni dla siebie projekt. Projekty domów parterowych posiadają różny metraż, formę i styl. Mogą posiadać wygląd wiejskiego domu, jak również eleganckiej rezydencji. Zazwyczaj są one rozłożyste i posiadają wielospadowy dach, co dodaje elegancji i czyni dom ciekawą budowlą. Najważniejsze jednak jest to, aby dom był funkcjonalny. I aby każdy domownik znalazł w nim miejsce dla siebie. Ważna jest też przestrzeń wspólna, która integruje rodzinę. I dlatego takiej również w domu parterowym nie może zabraknąć. Domy niskie są praktyczne i dają komfort poruszania się po jednej płaszczyźnie osobom starszym lub chorym, a także małym dzieciom. Taka lokalizacja pomieszczeń na jednym poziomie pozwala na swobodną komunikacje wewnątrz domu. Dom parterowy daje możliwość zorganizowania tarasu, który będzie przedłużeniem np. salonu. Albo zorganizowanie ogrodu zimowego pozwalającego cieszyć się przyrodą także podczas zimowych miesięcy.
Co to jest taras i ogród zimowy ? Taras jest bardzo starą budowlą, gdyż znany był już w starożytnym Rzymie i Egipcie. Taras jest poziomą powierzchnią znajdująca się na wysokości parteru. Jest miejscem wypoczynkowym dla członków rodziny. Tarasy znajdują się również w miejscach publicznych, jak hotele, lokale gastronomiczne, biurowce. Natomiast ogród zimowy jest namiastką oranżerii, szklarni, czy obudowanej werandy. Lecz tak na prawdę nie należy do żadnych powyższych budowli. Ponieważ stoi przed nim inne zadanie. Jest on budynkiem kubaturowym. Ogród zimowy posiada zazwyczaj drewniany lub metalowy szkielet i szklaną konstrukcje. Ogród zimowy jest miejscem pełniący funkcję rekreacyjną przez cały rok. O każdej porze roku cieszy zielenią i sprzyja wypoczynkowi. Zarówno taras, jak i ogród zimowy jest możliwy do zorganizowania w domach parterowych. Każdy z nich pełni funkcję przedłużenia domu i sprzyja wypoczynkowi domowników. Jak również, gdy będzie odpowiednio duży może być pomieszczeniem gościnnym.
Przymierzając się do budowy domu parterowego należy uwzględnić w nim kilka stref. A mianowicie: strefę dzienną, którą jest salon. Jak również strefę prywatną, czyli pomieszczenia przeznaczone dla członków rodziny. Oraz strefę gospodarczą i sanitarną, do której zaliczamy kuchnię, spiżarnię, łazienkę, wc, schowek, garderobę. W związku z tym domy parterowe są bardziej rozłożyste od domów piętrowych. I dlatego wymagają większego terenu, czyli większej działki pod budowę. Posiadanie większego areału zaprocentuje w przyszłości możliwością zorganizowania profesjonalnego ogródka. A więc wyposażenia terenu wokół domu w na przykład w altankę, oczko wodne. Da również możliwość zorganizowania miejsca do wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi.
Domy parterowe, to zazwyczaj domy tańsze od domów piętrowych. Lecz koszt ich jest uzależniony od wielkości domu, od konstrukcji bryły domu, od rodzaju dachu, oraz od standardu wykończenia wnętrz. A także od dodatków, jak taras, czy wnęka wejściowa. Dodatkowy koszt,. to także użytkowe poddasze, które można wykorzystać na wiele sposobów. Może znaleźć się tam pokój gościnny, pokój dla dzieci, pokój wypoczynkowy, sypialnia rodziców. Pomysłów jest wiele na zagospodarowanie poddasza. Lecz wszystko zależy od potrzeb rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here