Jak ogrzewać mieszkanie pelletem

Bez względu na to jak wydajny materiał opałowy byśmy używali, bardzo istotnym czynnikiem jest sposób jego przechowywania i spalania. Każdy opał (węgiel, brykiet, pellet, olej lub inny) ma swoich zwolenników i przeciwników. Ostatnio, coraz więcej osób decyduje się na paliwo, jakim jest pellet.

Czym jest pellet?

Pellet jest rodzajem biopaliwa, które pozyskiwane jest z odnawialnych źródeł. Występuje w formie granulatu, na który składają się trociny, ścinki, wióry drzewne. Do jego produkcji wykorzystuje się pozostałości z tartaków oraz zakładów stolarskich. Granulat pelletu ma kształt mocno sprasowanych, niedużych, podłużnych, walcowatych granulek. Najczęściej dostępny jest pellet drzewny. Wytwarzany jest z drewna liściastego lub iglastego. Aby pellet posiadał maksymalną wydajność energetyczną, to powinien być odpowiednio wyprodukowany, wysuszony oraz przechowywany. Pellet jest bardzo ekologicznym rodzajem paliwa. Podczas produkcji wykorzystuje się naturalnie występujące substancje w drewnie, a także parę wodną. Przyczynia się to do tego, że do produkcji nie wykorzystuje się żadnych dodatkowych szkodliwych substancji chemicznych. Poza tym, podczas spalania tego materiału opałowego emitowana jest minimalna ilość dwutlenku węgla. Z całą pewnością pellet jest paliwem, który jest przyjazny dla środowiska. Dodatkowo ma przyjemny zapach drewna i lasu.

Kiedy palenie pelletem jest opłacalne?

Podstawą wydajnego opalania pelletem jest używanie certyfikowanego, wysokiej jakości produktu. Poza tym, chociaż pellet jest pakowany w szczelne opakowania, to zaleca się żeby przechowywać go w miejscu suchym, przewiewnym, z odpowiednią wentylacją. Jeśli pellet byłby wilgotny, to po pierwsze, będzie się gorzej spalał, będzie mniej wydajny, a po drugie, może dojść do uszkodzenia podajnika lub kotła. Istotną czynnością jest regularne uzupełnianie podajnika na pellet. Dzięki temu że piec będzie mieć stały dostęp do poboru paliwa, to dom lub mieszkanie będzie efektywnie ogrzewane. Żeby palenie pelletem było jeszcze bardziej opłacalne, to zaleca się, aby komin pieca nie miał za dużego przekroju oraz żeby był wykonany z materiału, który jest odporny na wilgoć i składał się z kwasoodpornej blachy.

Zalety używania pelletu

Jedną z głównych zalet zalet pelletu jest jego przystępna cena. W porównaniu z innymi materiałami opałowymi koszt zakupu tego paliwa jest naprawdę niski. Poza tym cechuje się on wysoką wartością energetyczną. Kolejną zaletą jest to, że pellet pozostawia niewielkie ilości popiołu, które dodatkowo można wykorzystać jako nawóz dla roślin. Piece na pellet są skonstruowane w taki sposób, żeby maksymalnie zminimalizować konieczność ingerencji człowieka. Podajnik pieca wystarczy uzupełniać co parę dni, co jest ogromną wygodą dla użytkowników. Poza tym używając pellet przyczyniamy się do ochrony środowiska, ponieważ ilość emitowanych zanieczyszczeń jest minimalna.
Decydując się na kocioł na pellet z pewnością nie pożałujemy swojej decyzji. Trzeba tylko wcześniej doinformować się jakie wymagania powinien spełniać ten materiał opałowy, jakie certyfikaty posiadać. Jeśli nie zakupimy niskiej jakości pellet, to będziemy zadowoleni z kosztów ogrzewania i jakości ciepła w domu.

Zapraszamy także do lektury innego naszego artykułu: Czym jest brykiet drzewny i do czego się go stosuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here