Jak znaleźć działkę pod budowę domu?

Znalezienie idealnej działki pod budowę domu, chociaż z pozoru łatwe, wcale nie jest sprawą prostą. Istnieje mnóstwo pułapek, w które można dać się złapać, nie tylko przy zawieraniu samej transakcji kupna-sprzedaży, ale nawet już na etapie wyboru odpowiedniej nieruchomości gruntowej. Jak więc szukać tak, by znaleźć i nie żałować swojego wyboru?
Zasada nr 1 – zachowaj zdrowy rozsądek.
Zachwalane w internecie, przez znajomych czy też całkiem zupełnie przypadkowe osoby „okazyjne nieruchomości na sprzedaż”, wcale nie muszą takimi być. Wręcz przeciwnie – mogą być obciążone hipoteką lub innymi zobowiązaniami sprzedającego. Mogą być przeznaczone w miejscowym planie pod inwestycje o znacznym stopniu uciążliwości itp. Dlatego, zawsze, przy wyborze działki należy się uprzednio dobrze rozeznać „w temacie”, zanim przystąpi się do wpłaty jakichkolwiek zadatków czy zaliczek.
Zasada nr 2 – „zasięgnij języka”.
Zanim zdecydujesz się cokolwiek kupić, popytaj sąsiadów, osoby, które już w danej okolicy mieszkają, jak się na danym terenie żyje, mieszka itp. Zapytaj, czy nie ma jakichś problemów, planowanych inwestycji itp., o których sprzedający nie wspomina, a o których miejscowi już coś słyszeli. Zapytaj jak wygląda sytuacja z odśnieżaniem lokalnych dróg zimą itp., z dowożeniem dzieci do szkoły czy przedszkola. Zorientuj się, gdzie są najbliższe placówki medyczne itp.
Zasada nr 3 – koniecznie odwiedź urząd gminy lub miasta.
Tam wypytaj się odpowiednich urzędników o zapisy planu miejscowego (jeśli dla danego terenu istnieje), o możliwość uzyskania warunków zabudowy (jeśli planu nie ma), o planowane inwestycje w pobliskim terenie, o ograniczenia związane z ewentualną budową itp. Wszystkie pytania wcześniej spisz na kartce tak, by mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz. Dopytaj się również o historię danego terenu – np. czy dana nieruchomość gruntowa nie „leży” na terenie dawnego, już mocno zapomnianego, wysypiska śmieci, miejsca odkrywkowej kopalni piachu itp. Im więcej się dowiesz, tym lepszą decyzję podejmiesz. Dowiedz się również o dostępne w pobliżu sieci wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, o możliwość wykonania przyłącza energetycznego itp.
Zasada nr 4 – poszukiwania zakrojone na szeroką skalę.
Przy szukaniu działki na sprzedaż nie ograniczaj się tylko do jednego źródła (np. internetu). Szukaj na aukcjach komorniczych, na słupach ogłoszeniowych w pobliskiej okolicy. Dobrym rozwiązaniem jest również samodzielne przygotowanie ogłoszeń o treści „kupię działkę” i rozwieszeniu na odpowiadającym nam terenie. Popytaj znajomych, „rozpuść wici”. Czasami taką „pocztą pantoflową” można znaleźć naprawdę okazyjną nieruchomość.
Zasada nr 5 – zanim kupisz działkę, poszukaj odpowiedniego projektu domu.
Rozeznaj się w dostępnych na rynku projektach domu, jeszcze zanim przystąpisz do zakupu działki. Dzięki temu będziesz doskonale wiedzieć, jakiej działki potrzebujesz – kwadratowej czy prostokątnej, wąskiej czy szerokiej. Na rynku można czasem znaleźć działki o nietypowych wymiarach lub kształcie, w bardzo korzystnej cenie. Warto jednak wcześniej wiedzieć, czy na takiej działce zdołamy wybudować nasz wymarzony dom. Trzeba pamiętać również o zachowaniu wymaganych przepisami prawa odległości od ściany budynku do granicy działki itp. Może więc zdarzyć, że ktoś sprzedaje działkę budowlaną, która jest „budowlaną” tylko z nazwy, bo postawienie na niej czegokolwiek może być praktycznie niewykonalne lub mocno utrudnione.
Zasada nr 6 – dokładnie obejrzyj nieruchomość, którą zamieszasz kupić.
Nie oglądaj działki zimą, kiedy na polach zalega gruba warstwa śniegu, Możesz nie dostrzec wielu ważnych rzeczy. Zwróć uwagę na ukształtowanie terenu (również sąsiedniego), widoczne spadki, miejsca podmokłe (roślinność typową dla terenów podmokłych) itp. Rozejrzyj się dobrze dookoła, zwracając uwagę na nieruchomości sąsiednie (jeśli się zdecydujesz na zakup działki, będą to Twoi sąsiedzi). Jeśli to możliwe, spróbuj nawet porozmawiać z właścicielami działek bezpośrednio przylegających do Twojej. Dzięki temu być może łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o ewentualnym zakupie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here