Posiadanie psa – zalety i wady

Kto jest największym przyjacielem człowieka? Gdyby o to zapytać przypadkowe osoby, to najczęściej odpowiedzą, że pies. Czy rzeczywiście więc warto zdecydować się na na takiego nowego domownika? Przed podjęciem decyzji trzeba na spokojnie rozważyć wszystkie wady i zalety.

Czynniki przeciwko zdecydowaniu się na czworonoga

Zacznijmy od wad. Jedną z istotnych rzeczy niematerialnych jest czas, który wymaga pies. Nie jest to zwierzę, które wystarczy nakarmić, pogłaskać, chwilę się pobawić i już. Każdy pies, bez względu na to jakiej jest rasy, wymaga zainteresowania, spacerów, wybiegania się, odpowiedniej pielęgnacji. Codziennie przed pracą lub szkołą trzeba na tyle wcześnie wstać, żeby pójść z naszym czworonogiem na przyzwoity spacer. Bez względu na pogodę, słońce, deszcz, czy wiatr, piesek potrzebuje regularnych, codziennych spacerów. Najlepiej żeby odbywały się one kilka razy dziennie. Inną wadą jest sierść (chyba, że pies zamiast sierści ma włos). Domownicy jak bardzo by się nie starali, to piesek zawsze w niespodziewanych miejscach zostawi resztki sierści. Jest to najbardziej uciążliwe w momencie, gdy spodziewamy się gości. Nieodłącznym elementem wyposażenia mieszkania są wtedy rolki do ubrań, żeby goście przed wyjściem mogli, pozbyć się sierści ze swoich ubrań. Kolejną sprawą, którą trzeba przemyśleć,to sprawa leczenia. Coraz częściej okazuje się, że bez względu na to, czy mamy rasowego psa, czy kundelka, to od czasu do czasu potrzebuje on wizyt u weterynarza.

Czynniki, które wpływają na decyzję na „Tak”

Pomimo wymienionych wyżej czynników wpływających na „Nie”, wiele osób decyduje się na pieska w domu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na potrzebę towarzystwa. Pies jest takim stworzeniem, które daje właścicielowi mnóstwo radości, pozytywnej energii. Jeśli człowiek przeżywa jakieś rozterki życiowe, wystarczy, że popatrzy na przyjacielskiego czworonoga, który od razu macha ogonkiem na jego spojrzenie, to od razu wraca pozytywne nastawienie i szczęście. Oczywiste jest, że nie rozwiązuje to trudności życiowych, ale pomaga łatwiej i lżej przez nie przejść. Żeby się odwdzięczyć naszemu czworonogowi, właściciel od czasu do czasu kupuje mu jakąś fajną zabawkę albo smakołyki, na przykład w sklepie e-pazur. Inną korzyścią posiadania psa jest przymus wychodzenia na spacery. Jak już wspomnieliśmy, dla jednych może to być utrudnienie, ale dla innych mobilizacją do regularnego zażywania ruchu na świeżym powietrzu. Pies jest szczególnie dobrym pomysłem dla osób samotnie mieszkających. Takim osobom trudno bez powodu wyjść na spacer, a jeśli posiadają psa, to codziennie mają powód, żeby się ubrać i wyjść do ludzi. Kolejną zaletą posiadania psa jest poczucie bezpieczeństwa. Nikt niepożądany nie wejdzie do naszego mieszkania, jeśli usłyszy szczekanie psa. Poza tym, osoby mające problem z organizacją swojego czasu, często przyznają, że im więcej mają zajęć do wykonania, tym dzień jest bardziej zorganizowany i efektywniej spędzony. Jeśli w swój grafik trzeba wpisać codzienne spacery, wcześniejsze wstawanie, to być może sprawi to, że podsumowanie wykonanych obowiązków na koniec dnia wyjdzie bardzo korzystnie.

Jeśli na spokojnie rozważy się wszelkie za i przeciw posiadania psa i podejmie właściwą dla siebie decyzję, to z pewnością będzie to dobra decyzja. Żeby upewnić się, czy wzięliśmy pod uwagę wszystkie czynniki, to warto porozmawiać z kimś, kto kiedyś posiadał psa i z kimś, kto go posiada w obecnym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here