Sezon na koszenie rozpoczęty, czyli czas na wybór kosiarki

Coraz cieplejsze dni są znakiem, że rozpoczyna się sezon koszenia trawy. Jaką kosiarkę wybrać? Najlepiej taką, która okaże się idealna do danego ogrodu, gdzie będzie spełniać swoje funkcje wydajnie i w zadowalający użytkownika sposób. Nie jest łatwo wybrać odpowiednią kosiarkę przez zróżnicowaną ofertę producentów. Oferują oni sprzęt o odmiennym napędach, systemach tnących, budowach, a także innych parametrach, które mają przełożenie na jej pracę.

Podział kosiarek ze względu na rodzaj zasilania

Rodzaj zasilania to podstawowy parametr. Przekłada się on na sposób użytkowania urządzenia. Kosiarki ręczne są najtańszym typem tego rodzaju sprzętu. Przeważnie jest wyposażona w noże listowe montowane w mechanizmach walcowych, cylindrowych lub bębnowych. Główną wadą jest męczące użytkowanie, ponieważ koszenie wykonuje się własnoręcznie a nadanie większej mocy kosiarce polega na energicznym prostowaniu rąk. Wtedy kosiarka nabiera większej prędkości. Ogólnie rzecz biorąc trawnik zostanie skoszony prawidłowo, jednak będzie to zajęcie bardzo czasochłonne. W ten sposób kosiarka ręczna jest przeznaczona do niewielkich trawników i miejsc wymagających precyzyjnego cięcia. Zaletami są cicha praca, niewielkie koszty eksploatacyjne i neutralny wpływ na środowisko.

Kosiarki spalinowe charakteryzuje nieograniczone pole działania i duże możliwości eksploatacji. Odbywa się to kosztem zwiększonych wydatków poprzez zakup benzyny i oleju, a także dużą wagą, gdyż jest ona wyposażona w silnik. Tego typu urządzenia dedykowanie są ścinaniu dużych powierzchni oraz wysokiej trawy. Wadami z kolei, poza wagą, jest emisja szkodliwych spalin, duży poziom hałasu i koszty eksploatacyjne.

Kosiarki elektryczne napędzane są za pośrednictwem prądu, dlatego posiadają kabel. Jeżeli nie jest on dostatecznie długi, kosiarka będzie pracować na bliskich odległościach. Na rynku można trafić na kosiarki wyposażone w akumulator, ale jego parametry są zazwyczaj bardzo słabe. Zaletą sprzętu elektrycznego jest niska cena, cicha praca i brak emitowania spalin.

Napęd kosiarki

Wyróżnia się dwa rodzaje mechanizmów napędzających: ślimakowy lub kątowy. Pierwszy wykorzystuje koło zębate i wirnik śrubowy. Ma tendencje do samohamowności i dlatego jest rzadko używany. Przekładnia kątowa, zbudowana z paska i napędzających go kół zębatych zapewnia stabilną pracę.

Kosiarki z napędem na przednią oś dedykowane są koszeniu trawników prostych, natomiast do pracy w cięższym terenie lepszy będzie zakup kosiarki z napędem na tył.

Kosiarka samojezdna

To nowe, inteligentne rozwiązanie, działające całkowicie automatycznie. Korzyści płynące z zakupu takiej kosiarki to więcej wolnego czasu, dzięki braku obowiązku ścinania trawnika oraz potrzeby utylizacji skoszonej trawy, ponieważ zostaje ona rozdrobniona i rozprowadzona po terenie jako naturalny nawóz. Po instalacji urządzenia nie wymaga ono dodatkowej ingerencji w działanie. Gdy bateria wymaga naładowania kosiarka sama wraca do stacji ładowania. Charakteryzuje się niskim zużyciem energii i dwutlenku węgla. Nie emitują również wysokiego hałasu. Jednakże nadają się tylko do koszenia prostych powierzchni i niskiej trawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here