Styl vintage w mieszkaniu

Szczególnie osoby lubiące rozmyślać na temat przeszłości, nostalgiczne oraz romantyczne doceniają styl vintage. Świat mody wnętrzarskiej co jakiś okres zatacza koło. Od jakiegoś czasu popularność na nowo zdobył oryginalny i przytulny trend vintage.

Co oznacza styl vintage?

Jest to trend, który czerpie pomysły z lat 50, 60 oraz 70 poprzedniego stulecia. Wyjątkowość tamtego okresu polegała na solidnym wykonaniu każdego mebla oraz wykorzystaniu do produkcji materiałów bardzo dobrej jakości. Dzięki temu, pomimo upływu wielu lat, meble wyprodukowane w tamtych czasach, mogą posłużyć w nienaruszonym stanie kolejnym pokoleniom. Styl vintage charakteryzuje się oryginalnymi meblami i przedmiotami, które mają swoje korzenie w latach 50 albo późniejszych. Meble z czasów PRL wykonane są z drewna, które jest lakierowane na wysoki połysk albo z okleiny połyskującej. Wyróżniają się one drewnianymi albo chromowanymi nóżkami oraz tym, że najczęściej łączone są z tapicerowanymi fotelami. W tamtym okresie najbardziej popularne były ciężkie szafy i duże, zajmujące całe ściany meblościanki. W pokojach prawie zawsze wyłożone były dywany w stylu vintage.

Niebezpieczeństwa

Ponieważ styl vintage bazuje głównie na meblach, które można znaleźć na strychach u starszych pokoleń, na pchlich targach albo komisach meblowych, to trzeba uważać, żeby nie zagracić mieszkania ilością mebli. Szczególnie tak zwani „zbieracze” muzą uważać, żeby zamiłowanie do tego stylu nie sprawiło, że mieszkanie przestałoby być funkcjonalne i praktyczne w codziennym użytkowaniu. Jeśli trafimy na jakąś starszą kanapę albo fotel, to trzeba się rozeznać, czy nie przeszła ona na tyle nieprzyjemnym zapachem pomieszczenia, w którym była przechowywana, że da się ją jeszcze wykorzystać i użytkować. Jeśli jest w stanie odpowiednim, to można ją oddać do renowacji albo samemu spróbować wykonać taką metamorfozę mebla. Wiele filmików w Internecie podpowiada, w jaki sposób amator w prosty sposób może poradzić sobie z tym na pozór trudnym zadaniem. Obserwując różne starsze zdjęcia zauważymy, że do stylu vintage pasuje materiał barwy na przykład musztardowej, zielonej lub czerwonej. Niektóre aranżacje bardziej wykorzystują pastelowe kolory różnych dodatków. Niebezpieczeństwem miłośników stylu vintage jest także zbyt duża ilość dekoracji, które łatwo zdobyć, takie jak stare radia, budziki, lustra, wazony lub lampy. Zawsze lepiej skupić się na tym, żeby przedmioty były bardzo dobrej jakości, a nie w wielkiej ilości.

Sposób na stworzenie przyjemnego stylu vintage

Niekoniecznie w stylu vintage musimy skupić się tylko na starych meblach, przedmiotach lub dekoracjach. Jeśli remontujemy mieszkanie, to mamy chęć coś odświeżyć, odnowić. Niekoniecznie sprawiłoby nam przyjemność przebywanie w świeżo wyremontowanym pomieszczeniu, które posiada same stare rzeczy. Z tego względu część osób decyduje się na połączenie starych przedmiotów vintage z nowymi elementami w stylu retro. Do pomieszczeń w stylu vintage świetnie nadają się tapety kolorowe, wzorzyste, które będą stanowić mocne tło dla mebli. Jeśli ściany mają być główną ozdobą pokoju, to można również wybrać tapety w duże albo drobne kwiaty albo inne wyraźne wzory. W salonie można wyłożyć wielobarwny dywan geometryczny lub etniczny. Można również wybierać wśród wielu dywanów, które zaprojektowane są z myślą o stworzeniu wrażenia, że nosi on znamiona użytkowania. Za pomocą gry kolorów produkowany maszynowo jest dywan, który wygląda na przetarty albo na przykład wyblakły. Są zwolennicy i pasjonaci perskich dywanów w salonach vintage. Dywany w pokoju urządzonym na styl mający korzenie w latach 50 zajmują praktycznie całą podłogę .

Dodatki wpływające na wystrój

Jak możemy dowiedzieć się od projektantów ze sklepu kochamydywany.pl jednym z podstawowych dodatków, które musi występować w każdym pomieszczeniu jest dobre oświetlenie. Białe, czarne, miedziane lub brązowe proste lub ozdobne lampy, które dają ciepłe i nastrojowe światło są praktycznym dodatkiem. Na meblach świetnie prezentować się będą takie dodatki jak kryształ, szkło, wazony, wazy czy patery,a na kanapie lub łóżku bardzo kolorowa i wzorzysta pościel, wełniany koc lub pled. W latach 50 i późniejszych popularne były takie kwiatki jak paprotki, anturium lub fikusy. W dzisiejszych salonach i innych pokojach będą także rewelacyjnie się prezentować.

Kuchnia vintage

Mało kto chciałby spędzać czas w starej, zniszczonej kuchni. Większość osób lubi gotować w ładnie urządzonej, przytulnej kuchni. Ładnie w styl vintage wkomponują się jasne meble z charakterystycznymi dla tamtych czasów wykończeniami, uchwytami lub gałkami. Trudno się spodziewać, żeby tak bardzo być miłośnikiem stylu vintage, że po remoncie zamiast ładnej, nowej lodówki, kuchenki, piekarnika, czajnika czy ekspresu, zafundować sobie stary, zniszczony, zżółkły sprzęt. Wiele znanych marek oferuje nowoczesny sprzęt AGD w stylu retro, który pięknie wpasuje się w kuchni vintage.

Styl vintage być może jest stylem, który przypadnie ci do gustu. Jeśli jesteś sentymentalny i lubisz rozmyślać o dawniejszych czasach, w których swoją młodość przeżywali dziadkowie lub rodzice, to być może dobrym pomysłem będzie „pochylić się” dłużej nad tym stylem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here