Zaćma, nazywana również kataraktą, powoduje postępujące zmętnienie soczewki oka, które powoduje pogorszenie wyraźnego widzenia. Schorzenie to najczęściej atakuje osoby w starszym wieku, ok. 60. roku życia, choć na szczęście współczesna medycyna pozwala na operacje, które usuwają zaćmę i pozwalają na przywrócenie komfortu postrzegania rzeczywistości dookoła. Jakie są typowe objawy zaćmy i w jaki sposób się ją leczy – dowiedz się wraz z marką Acuvue, renomowanym producentem soczewek kontaktowych służących korygowaniu wad wzroku.
Przyczyny zaćmy
Zaćma jest chorobą dotykającą najczęściej osób w podeszłym wieku, choć może pojawiać się również u młodych. Spowodowana jest wówczas zazwyczaj innymi problemami zdrowotnymi, jak cukrzyca, urazy oka, praca w szkodliwych warunkach, np. w styczności z chemikaliami, stany zapalne oka czy przyjmowanie niektórych leków. W przypadku zaćmy u osób starszych, jest ona z kolei najczęściej spowodowana mętnieniem soczewki oka, którego nie można skorygować ani okularami, ani soczewkami kontaktowymi. Diagnozowanie zaćmy odbywa się u lekarza okulisty, który prosi o odczytywanie rzędów liter i cyfr w coraz mocniejszych szkłach korekcyjnych. Jeżeli mimo wielu prób dobrania odpowiednich szkieł optycznych pacjent nie jest w stanie odczytać tablicy, lekarz musi dokładnie przyjrzeć się soczewce. Więcej informacji o zaćmie znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zacma
Objawy zaćmy
Do najbardziej typowych objawów zaćmy należą:
– nieostre widzenie i brak możliwości skorygowania wzroku nawet najmocniejszymi szkłami,
– wrażenie postrzegania jasnych kolorów jak ciemniejszych,
– lepsze widzenie o zmierzchu oraz w trakcie zachmurzenia nieba oraz tzw. „olśnienia” w dni słoneczne,
– pogarszające się z czasem widzenie otoczenia o zmierzchu.
Leczenie zaćmy
Współczesne leczenie zaćmy wykonywane jest drogą operacyjną i polega na usunięciu zmętniałej soczewki oraz zastąpieniu jej sztuczną, poprawiającą widzenie. Operację można wykonać obecnie na każdym etapie choroby, w odróżnieniu od trybu postępowania w przeszłości, kiedy z usunięciem soczewki czekano aż do jej całkowitego zmętnienia. Stosuje się w tym celu metodę zewnątrztorebkową, tzn. pozostawia torebkę, w której znajduje się zmętniała soczewka i na jej miejsce wszczepia nową, sztuczną. Soczewki są świetnie tolerowane przez organizm, więc rzadko pojawiają się powikłania po zabiegu. Do rzadko spotykanych powikłań należy m.in. mętnienie tylnej ściany torebki, którą można jednak przeciąć specjalnym laserem usuwając tę niedogodność. Po operacji używa się jednak szkieł korekcyjnych jednego rodzaju: pozwalających postrzegać dal lub do czytania.