Wybór studiów w Krakowie

Kandydat na studia przed ich wyborem ma za zadanie podjąć wiele istotnych decyzji. Dotyczą one zarówno samego kierunku, trybu studiów, jak i uczelni, czy przyszłego miejsca zamieszkania. Jak wybrać studia w Krakowie?

Jakie kwestie warto przemyśleć przed podjęciem decyzji dotyczącej doboru kierunku?

Nad wyborem studiów warto zastanowić się jeszcze przed przystąpieniem do matury, ponieważ to właśnie od jej wyników będzie uzależniona możliwość dostania się na poszczególne kierunki. Na studia lekarskie mają szanse dostać się osoby z dobrymi wynikami z biologii, czy chemii. Z kolei osoby aplikujące na obleganą obecnie informatykę będą musiały najprawdopodobniej przystąpić do egzaminu z fizyki, informatyki, czy matematyki. Przygotowań ze strony kandydata wymagają również studia artystyczne, które najpewniej przed przyjęciem sprawdzą jego predyspozycje i umiejętności. Przy wyborze studiów warto wziąć pod uwagę zarówno swoje własne zainteresowania i pasje, jak i perspektywy na przyszłość. Każdy przyszły student musi ustalić, która z tych rzeczy jest dla niego priorytetem. Kandydat na studia musi również przemyśleć, czy będzie w stanie podjąć studia dzienne, czy może płatne studia zaoczne będą w jego przypadku lepszym wyborem.

Studia w Krakowie – wybór uczelni

Przyszli studenci, którzy pragną rozpocząć swoje studia w Krakowie, mają w czym wybierać. W mieście znajduje się kilkanaście uczelni zarówno publicznych, jak i prywatnych. Wśród najbardziej znanych uczelni państwowych w Krakowie można wymienić m.in.

  • Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce, na której można studiować na jednym lub kilku spośród ponad 160 kierunków,
  • Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie – czyli nowoczesna uczelnia techniczna, na której można studiować takie kierunki, jak m.in. automatyka i robotyka, czy informatyka,
  • Akademia Ignatianum w Krakowie – czyli uczelnia kościelna, jest ona jedną z niewielu uczelni jezuickich na całym świecie, studenci wybierający to miejsce mogą skorzystać z wielu innowacyjnych rozwiązań, na Akademii Ignatianum można podjąć przede wszystkim studia na kierunkach humanistycznych takich, jak m.in. filozofia, dziennikarstwo, czy pedagogika.

    To tylko niektóre z 12 publicznych uczelni w Krakowie, na których kształcenie dzienne jest bezpłatne. Oprócz tego przyszli studenci mogą zdecydować na studia na uczelniach prywatnych takich jak m.in. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie, czy Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here