Budowa domów z półfabrykatów

Domy prefabrykowane buduje się w fabryce, które dowozi się ciężarówką na plac budowy oraz składa się w kilka dni. Pod względem użytkowym domy te nie różnią się niczym od tradycyjnych. Ponadto, mogą one pod względem jakości znacznie je przewyższać.

Życie każdego człowieka powoli zamienia się w gonitwę. Wartość czasu systematycznie rośnie, więc można gospodarować nim oszczędniej. Dlatego niejeden inwestor jest przerażony, gdy wyobrazi sobie uciążliwości, które związane są z tradycyjnymi sposobami budowania. Nie każdy posiada wystarczająco silne nerwy oraz dużo wolnego czasu, żeby podołać takiemu przedsięwzięciu. Coraz częściej podpatruje się naszych sąsiadów z zachodu decydując się na nowoczesne domy, które są z prefabrykatów. Są one droższe od tych wznoszonych metodą gospodarczą, gdy zatrudni się na raz kilka ekip do różnych zadań.
Jeżeli porówna się budynki zakupione od dewelopera oraz domy, które były budowane kompleksowo, przez jedną doświadczona firmę, różnica w cenie nie będzie już tak wysoka, a domy z prefabrykatów okażą się tańsze. W ogólnym bilansie liczy się jakość takich domów i krótki czas ich wyprodukowania, zamontowania oraz wykończenia.
Domami z tego tworzywa można nazwać te, których duża ilość elementów powstała w zakładzie produkcyjnym. Na elementy składają się większe części budynku takie jak ściany oraz spore fragmenty stropów. Mianem prefabrykatów można określić również duże elementy ścienne takie jak płyty i panele.
Wiele firm na rynku, które zajmują się produkcją oraz montażem domów prefabrykowanych mają przynajmniej kilka własnych projektów. Poza tym, niektóre z nich dysponują całkiem pokaźną kolekcją. Są również takie, które korzystają z gotowych projektów ze specjalistycznego biura. Za taki projekt trzeba zapłacić. Chociaż niektóre z firm mogą włączać jego cenę do kosztu całego domu, mówiąc, że ów projekt był za darmo.
Firma, która zajmuje się prefabrykatami nie ma nic przeciwko temu, żeby osoba zainteresowana przyniosła ze sobą projekt. Mogą oni go dostosować do potrzeb własnej technologii, często nie biorąc za tą usługę dodatkowych opłat. Do największych zalet domów z prefabrykatów zalicza się między innymi: niedługą drogę do wybudowania własnego domu. Ponadto, podczas budowy poszczególne elementy poddawane są drobiazgowej kontroli, a budynek objęty jest gwarancją. W czasie jej trwania wszelkie usterki są usuwane na koszt firmy. W tym wypadku nie ma konieczności zatrudniania inspektora nadzoru, natomiast posesja po budowie nie wymaga gruntownego sprzątania. Inwestor nie musi też martwić się o ryzyko kradzieży materiału bądź narzędzi budowlanych. Decydując się na taki dom można zamówić go w stanie całkowicie wykończonym oraz gotowym do zamieszkania.
Oprócz licznych zalet domy wykonywane z prefabrykatów mają też szereg istotnych wad. W tym [przypadku niezwykle istotny jest wygodny i szeroki dojazd na posesję, gdyż muszą dojeżdżać do niej duże samochody ciężarowe, a także dźwigi. Trzeba też mieć zgromadzoną całą kwotę na sfinansowanie inwestycji w określonym czasie. Warto mieć na uwadze fakt, że koszt jest o wiele większy niż w przypadku domu budowanego w systemie gospodarczym.
Większość prosperujących na rynku budowlanym firm, które zajmują się budową domów prefabrykowanych nie wykonuje fundamentów, a jeśli tak, to zazwyczaj nie są one wliczane w cenę budowanego domu. Firmy zazwyczaj zastrzegają sobie prawo do odbioru fundamentów oraz oceny, czy spełniają one wszystkie niezbędne wymagania budowlane. Zdarza się, że gdy zostaną stwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości, to wówczas firmy zalecają ich przebudowę. Z kolei te firmy, które same wykonują fundamenty, dopuszczają możliwość montażu ścian na już istniejących, ale wówczas to nie udzielają żadnej gwarancji.
Wydaje się, iż najlepszą opcją jest zamówienie wykonania fundamentów u dostawcy prefabrykatów czy też w firmie przez niego poleconą. Tym sposobem można uniknąć wielu problemów na wypadek pojawienia się w późniejszym czasie jakichkolwiek nieprzewidzianych usterek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here