Czym jest cukrzyca alkoholowa

Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek zabawę w naszym kraju bez alkoholu. To nieodłączny element wesel, styp, komunii, imprez, urodzin, imienin i każdej innej nadążającej się okazji. Teoretycznie nie ma w nim nic złego, jeśli zażywa się go okazjonalnie. Niestety czasem te okazjonalne spożycia zamieniają się w regularne zaglądanie do kieliszka. Alkohol jest jedną z najpowszechniejszych i najczęściej stosowanych używek. Nawet jego niewielka ilość niszczy organizm od środka. Powoli, ale skutecznie .Od nieznacznego wypicia wina czy piwa, aż po uzależnienie i stany zapalne, które stają się źródłem wielu chorób. Jedną z nich jest cukrzyca alkoholowa. Jeśli chcesz poznać jej objawy, sposoby leczenia i zalecenia lekarzy diabetyków, przeczytaj ten artykuł do końca.

Cukrzyca alkoholowa objawy

Każda choroba daje o sobie znać, wysyłając sygnały, których nie można zignorować, ale można je pomylić z innymi przypadłościami. Cukrzyca alkoholowa występuje najczęściej jako powikłania wywołane zapaleniem trzustki. W jaki sposób do niego dochodzi? Otóż trzustka razem z wątrobą są częścią procesu metabolizmu w organizmie. Regularne spożywanie alkoholu doprowadza do zaburzeń pracy trzustki, a wątroba traktuje alkohol jak truciznę, dlatego w pierwszej kolejności poddaje go metabolizmowi. Pewnie sobie teraz myślisz, no dobrze, skoro wątroba zajmuje się metabolizmem alkoholu, to jaki to ma wpływ na trzustkę i cukrzycę alkoholową? Już tłumaczymy.

Wątroba i trzustka odpowiadają za odpowiedni stan glukozy w organizmie. Inaczej mówiąc, poziom cukru we krwi. Kiedy wątroba bierze się za alkohol, zapomina o utrzymaniu poziomu glukozy. Alkohol wstrzymuje wydzielanie się insuliny z trzustki. Trudne do strawienia cukry blokują glukozie dostęp do komórek, bo insulina jest wytwarzana w mniejszych ilościach, a to prowadzi do:

• trudności z koncentracją,

• osłabienia,

• suchości w ustach,

• drażliwości,

• wzmożonego pragnienia,

• nagłego spadku masy ciała,

• senności.

Każda nieleczona choroba jest niebezpieczna, a jej niezahamowany rozwój ma niebezpieczne konsekwencje. Cukrzyca alkoholowa często jest ignorowana, ponieważ jej objawy mogą zostać mylone z innymi chorobami lub efektem złej diety.

Alkoholik a cukrzyca

Objawy cukrzycy alkoholowej

Uzmysłowienie sobie, że coś niedobrego dzieje się z organizmem, przychodzi trudniej osobom, które nadmiernie spożywają alkohol. Alkoholik ignoruje lub całkowicie nie zauważa objawów choroby, jaką jest cukrzyca alkoholowa. Ignoruje je, bo myśli, że to kac, którego objawy są bardzo podobne. Pozostając w ciągu alkoholowym, cały czas działa na szkodę trzustki podtrzymując jej zapalenie. Kluczowe jest zaprzestanie picia alkoholu. Często jest to trudne i sam zainteresowany potrzebuje pomocy z zewnątrz. Dlatego kluczowe jest, żeby otoczenie zareagowało możliwie jak najszybciej i wspomogło chorego w leczeniu.

Alkohol a cukrzyca typu 2

Procentowe napoje alkoholowe, nawet jeśli w swoim składzie nie mają wysokiej zawartości węglowodanów, oddziałują na poziom glukozy we krwi. Dla osób, które chorują na cukrzycę typu 2 najlepszą rekomendacją i najzdrowszym rozwiązaniem będzie całkowite odstawienie alkoholu. Często do alkoholi wysokoprocentowych takich jak wódka, tequila, whisky, rum i gin podawane są słodkie napoje, które przyczyniają się do zaburzenia poziomu cukru we krwi i mogą prowadzić do hipoglikemii. Jest to szybki skok poziomu cukru, którego następstwem jest równie szybki jego spadek. Najniższy indeks glikemiczny będą mieć wina wytrawne i półwytrawne. Piwo pomimo mniejszej zawartości alkoholu nie jest odpowiednie dla diabetyków. Aby uniknąć problemów, podczas spożywania alkoholu osoby chore na cukrzyce powinny stale mierzyć poziom cukru we krwi. Najlepiej zrobić pomiar przed pierwszym łykiem alkoholu i w trakcie spożycia. To pozwoli odpowiednio wcześnie zareagować i nie doprowadzi do przykrych konsekwencji.

Cukrzyca alkoholowa czy jest wyleczalna?

Tak, cukrzyca alkoholowa jest chorobą wyleczalną. Jej leczenie powinno się rozpocząć od wizyty u lekarza, dokładnych badań i odstawieniu alkoholu. Istotne będą też przyjmowane leki oraz zmiana nawyków żywieniowych. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo wyleczenia, jeśli zachowasz ścisłą dyscyplinę i będziesz rygorystycznie podchodzić do zaleceń lekarskich. Odstawienie alkoholu i przyjmowanie leków sprawią, że zapalenie trzustki zacznie ustępować. Leki obniżające glikemię mogą okazać się nieskuteczne w połączeniu z nawet najmniejszą ilością alkoholu. Dla osób, które są uzależnione od alkoholu, konieczna może być terapia wspierająca wyjście z nałogu. Nieleczona cukrzyca alkoholowa prowadzi do rozwoju innych chorób układu krwionośnego, nerwowego, moczowego oraz narządu wzroku. Brak świadomości i brak leczenia w konsekwencji mogą doprowadzić do śmierci.

Artykuł napisany we współpracy ze stroną blokadaalkoholowa.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here