Co może wywołać przedwczesny poród

Ciąża nie zawsze przebiega prawidłowo. Czasem pojawiają się komplikacje, problemy, w wyniku których dziecko przychodzi na świat przedwcześnie. Taki odsetek stanowi około 5 do 18% wszystkich porodów na świecie. Po 22. tygodniu ciąża uważana jest za donoszoną, jednak w wyniku przedwczesnego porodu istnieje duże zagrożenie dla życia małego dziecka i matki.

Poród przedwczesny i jego fazy

Niestety duża część dzieci urodzonych po 22. tygodniu zmaga się wieloma problemami. Należy zaznaczyć, że obecnie noworodek ma olbrzymie szanse na przeżycie, jednak im krócej dziecko przebywa w łonie matki, tym szanse maleją. Poród przedwczesny występuje pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży i zasadniczo dzieli się na trzy fazy:

  • faza początkowa porodu przedwczesnego jest do zatrzymania, jeśli szybko zostanie zdiagnozowana, a pacjentka znajdzie się pod opieką specjalistów;
  • faza zaawansowana w toku to niestety już trudna sytuacja do powstrzymania;
  • poród przedwczesny dokonany to przyjście dziecka na świat;

Przyczyny porodów przedwczesnych

Bez względu na tydzień ciąży, każdy poród zakończony przed czasem niesie ze sobą zagrożenie dla matki i dziecka. Lekarze od lat badają problem, by skutecznie diagnozować i przeciwdziałać przedwczesnemu rozwiązaniu. Badania dowiodły, że istnieją powtarzające się mechanizmy, które wpływają na zakończenie ciąży przed wyznaczonym terminem.

  1. Stres – wróg każdego człowieka. Kobiety ciężarne, w organizmach których dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej są znacznie bardziej narażone na czynniki stresogenne. Dodatkowo stres może przyczynić się do przedwczesnego rozwiązania.
  2. Stan zapalny, zakażenie – każda zmiana zachodząca w organizmie spowodowana infekcją ma wpływ na przebieg ciąży oraz stan zdrowia dziecka i matki.
  3. Krwawienie wewnątrzmaciczne – to duże ryzyko, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Krwawienie może również wystąpić w wyniku niespodziewanego urazu.
  4. Nadmierne rozciągnięcie macicy – dziecko rozwijające się w łonie matki musi mieć niezbędne warunki do przetrwania. Zbyt rozciągnięta macica zaburza ten proces, co może skutkować wcześniejszym rozwiązaniem.
  5. Wiek matki – jak dowodzą badania wiek poniżej 17. roku życia i powyżej 40. to podwyższone ryzyko zakończenia ciąży przed czasem.
  6. Styl życia – palenie papierosów, nadwaga, nieodpowiednie nawyki to czynniki, które wpływają na przebieg ciąży.
  7. Ciąża mnoga – rozwój więcej niż jednego płodu w łonie matki zwiększa prawdopodobieństwo porodu po 22. tygodniu.
  8. Nadciśnienie tętnicze – to zagrożenie nie tylko dla dziecka, ale również dla matki.
  9. Samoistna przedwczesna czynność porodowa
  10. Przodujące łożysko.

Każda ciężarna ma wpływ na przebieg ciąży. Pewne uwarunkowania genetyczne i narządowe to trudny przeciwnik, jednak duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki ma odpowiednia dieta, styl życia, zmiana nawyków żywieniowych i suplementacja. Dlatego tak istotnym jest, by kobieta ciężarna, dostarczała do organizmu niezbędne składniki. Co więcej, o właściwą suplementację warto zadbać jeszcze przed poczęciem, by przygotować organizm i zadbać o prawidłowy rozwój płodu od samego początku. Niezbędne składniki, witaminy i mikroelementy zawiera produkt Mamadha. Produkt dostępny w każdej aptece. Wejdź na Mamadha.pl i poznaj pełen skład suplementu, który jest chętnie wybierany nie tylko przez kobiety ciężarne, ale również przez mamy karmiące i kobiety, które starają się o poczęcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here