Dlaczego żywienie jest istotne w SIBO

SIBO test wodorowo-metanowy, przygotowanie

Najważniejszym elementem diagnostycznym jest, jeśli podejrzewasz u siebie SIBO-test wodorowo-metanowy. Przygotowanie do tego badania obejmuje właśnie kwestię odpowiedniego żywienia. Jeśli podejrzewasz SIBO probiotyki należy odstawić na 3 dni przed badaniem, a dzień przed badaniem niezbędna jest dieta w SIBO. Dzień przed zaleca się unikanie produktów wysokofermentujących, cukrów, owoców i niektórych warzyw. Dieta przy SIBO, przy przygotowaniu do badania powinna być lekkostrawna i mało obfita, aby pierwszy pomiar w dniu testu wykazywał prawidłową wartość stężenia gazów.

Dieta przy SIBO

Dieta w SIBO jest wymagającym sposobem żywienia i nieumiejętnie prowadzona może doprowadzać do niedoborów żywieniowych. Co jeść przy SIBO? Przede wszystkim żywność lekkostrawną, taką jak: gotowane warzywa, chude białka (np. kurczak, indyk), ryż basmati czy też tłuszcze roślinne (np. oliwa z oliwek). Zaleca się unikanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, niektórych warzyw (np. cebuli, czosnku) i owoców (np. jabłek, gruszek). W diecie przy SIBO nie zaleca się również spożywania miodu, słodzików i innych produktów, które indywidualnie mogą powodować dolegliwości. Zalecana dieta w SIBO to dieta low-FODMAP, która obejmuje eliminację frukto-, oligosacharydów disacharydów, monosacharydów i polioli. Oprócz takiej diety stosuje się również dietę SCD – dieta specyficznych węglowodanów – polegającą na ograniczeniu większości węglowodanów, takich jak skrobia, poli- i disacharydy – z wyjątkiem cukrów prostych. Można też posiłkować się dietą GAPS wywodzącą się z diety SCD lecz bardziej restrykcyjną oraz protokołem dr Siebecker (ang. Specific SIBO Diet).

SIBO leczenie

Kluczowe znaczenie w poprawie dolegliwości u pacjentów odgrywa terapia SIBO. Leczenie zwykle obejmuje antybiotyki, które mają na celu zmniejszenie ilości bakterii w jelitach. Istotne jest jednak również wspieranie organizmu odpowiednią dietą oraz suplementacją w SIBO. Probiotyki są jednymi z suplementów polecanych po leczeniu SIBO dla wsparcia przewodu pokarmowego i skolonizowania go właściwymi bakteriami prozdrowotnymi.

Sprawdź także: Instytut-mikroekologii.pl

Podsumowanie:

Dieta odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu SIBO. Zarówno właściwy wybór pokarmów, jak i unikanie tych, które mogą zaostrzać objawy, są kluczowe dla poprawy komfortu życia z tym schorzeniem. Wsparcie leczenia, suplementacja probiotykami i odpowiednie przygotowanie do testów diagnostycznych stanowią integralną część walki z zespołem nadmiernego wzrostu bakterii w jelitach.

Przy podejrzeniu SIBO zawsze zaleca się konsultację z lekarzem gastroenterologiem, który dobierze odpowiednie strategie leczenia oraz przeprowadzi niezbędne testy diagnostyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here