Dostojne ozdoby

Antyki to coraz popularniejsza ozdoba wielu domów. Szczególnie ludzie ceniący przepych i kochający subtelne dodatki do wystroju wnętrz nabywają stare meble bądź ich repliki by wnieść do swych domów odrobię ducha epoki. Podstawowymi meblami zakupowanymi do domów są zegary antyki.

Zegary antyki to klasyka i piękne uzupełnienie wnętrza domu. Do wyboru są dziesiątki modeli i rodzajów. Ogromne ilości odnajdziemy też w sklepach internetowych i na prywatnych aukcjach, warto więc rozejrzeć i wybrać idealny dla nas model.
Przegląd zegarów rozpoczniemy od tańszego modelu przeznaczonego dla osób o mniej pojemnym portfelu. Zegar pochodzi z lat trzydziestych dwudziestego wieku. Przedmiot ten pochodzi ze znanej, szanowanej śląskiej wytwórni Gustav Becker. Jest to piękny, dostojny zegar kominkowy, znakomicie uzupełniający również komodę czy szafę. Skrzynia zegarowa została wykonana w formie tak zwanego ,,kapelusza Napoleona” czyli lekko spłaszczonej konstrukcji z wyraźnym wybrzuszeniem na środku, w którym mieści się tarcza zegarowa.
Skrzynia omawianego zegara oklejona została fornirem o wyglądzie orzecha włoskiego lub w innym modelu fornirem hebanowym. Okleina ta została wykonana bardzo realistycznie, bardzo trudno zauważyć, że nie jest to prawdziwe drewno. Wewnątrz zegara znajduje się dobry, kwarcowy mechanizm werk w77 zapewniający stałą, wieloletnią pracę i cichy łagodny dźwięk melodii wybijanej raz na pół godziny z możliwością blokady na noc. Cena opisywanego zegara waha się w przedziale od tysiąca złotych do nawet trzech tysięcy pięciuset piętnastu złotych. Warto więc trafić na korzystniejszą ofertę wytrwale szukając na forach aukcyjnych tego właśnie modelu.

Jeśli ktoś ceni sobie ścienne zegary wiszące poleca się produkty niemieckiej firmy Lenzkirch. W tym przypadku inaczej niż poprzednio są to przedmioty droższe i bardziej prestiżowe przeznaczone dla ludzi z większymi zasobami finansowymi. Przykładowym modelem jest Lenzkirch produkowany od tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego pierwszego roku aż po tysiąc osiemset dziewięćdziesiąty ósmy. W zachwyt wprawia już sama skrzynia zegara rzeźbiona i ozdobiona srebrnymi okuciami oraz obiciami ćwiekowymi z brązu. Skrzynia wykonana jest z sezonowanego drewna dębowego. Grawerowana, ozdobna tarcza o promieniu dwudziestu centymetrów wypełniona została cyframi arabskimi i ozdobiona złotymi wskazówkami. Wnętrze stanowi, dokładny, znakomity mechanizm kwarcowy również produkcji firmy Lenzkirch. Umieszczony poniżej właściwej części zegara spiralny gong wybija pełne godziny oraz połówki godzin. Jedynym minusem zegara jest to, że w żaden sposób nie można wyłączyć go na noc – godziny wybija więc przez cały dzień. Poleca się montować ten zegar w salonach bądź gabinetach i absolutnie nie ozdabiać nim sypialni.

Kolejnym ciekawym zegarem proponowanym miłośnikom antyków jest stylowy model z lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Mowa tu o budziku firmy Junghans. Jest to bardzo stylowy budzik, który znakomicie dopełni sypialnie urządzoną w stylu vintage. Omawiany w tym akapicie budzik ma metalową/niklowaną obudowę mechanizmu, mosiężne zdobione nóżki. Zegar wyposażono w uchwyt do przenoszenia, przycisk wyłączający poranne budzenie oraz klasyczne vintagowe motylki do nakręcania mechanizmu/werku a także obsługi alarmu. Główna tarcza zdobiona żółtymi arabskimi cyframi pokazuje aktualną godzinę zaś mała tarcza umieszczona u góry poniżej godziny dwunastej ukazuje wybraną godzinę budzenia.Wskazówki na tarczy Junghansa są fosforyzujące co pozwala oczytać godzinę również w nocy po wcześniejszym naświetleniu. Front zegara został przeszklony szkiełkiem mineralnym wzmocnionym, dość odpornym na lekkie uderzenia bądź zarysowania. Jeśli chodzi o wymiary zegara to średnica jego frontu wynosi około ośmiu centymetrów pięćdziesięciu ośmiu milimetrów. Wysokość całości urządzenia wraz z uchwytem to miara rzędu dwunastu i pół centymetra.
Cena zegara nie jest wysoka – zazwyczaj można nabyć go już od dwustu trzydziestu złotych. Pozwala to na nabycie pięknej stylowej ozdoby w niskiej cenie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKupujemy antyki
Następny artykułAntyki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here