Rejestracja pojazdów zabytkowych

Wraz z rozwojem elektroniki, z którym wiąże się również bardzo szybki rozwój motoryzacji, oferty poszczególnych marek są coraz bogatsze i prześcigają się w oferowaniu coraz szybszych, bardziej wygodnych, a także atrakcyjnych wizualnie pojazdów. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, ciężarówek, autobusów, jak również skuterów i motocykli, które po woli zaczynają przypominać jeżdżące komputery. Pogoń za nowościami nie dotyczy jednak osób zakochanych w pojazdach mających często kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. Są to zazwyczaj niepowtarzalne perełki, za którymi nie sposób obejrzeć się gdy uczestniczą w ruchu drogowym. Tego rodzaju pojazdy mogą stanowić tak zwane zabytki, jednak muszą wówczas spełniać określone wymagania.
Rejestracja samochodu lub rejestracja motocykla na zabytek, wymaga aby był on wpisany do rejestru zabytków lub wojewódzkiej ewidencji zabytków. Aby pojazd został wpisany do tego rodzaju dokumentów, a w konsekwencji otrzymał żółta tablicę rejestracyjną, charakterystyczną dla zabytków, musi on zostać odnotowany w inwentarzu muzealiów.
Jak już wcześniej wspomniano, aby mogła odbyć się rejestracja samochodu lub rejestracja motocykla na zabytek, muszą zostać spełnione określone wymogi. Przede wszystkim pojazd musi posiadać co najmniej dwadzieścia pięć lat, a ponadto nie może być produkowany od co najmniej piętnastu lat. Rejestracja samochodu lub rejestracja motocykla na zabytek wymaga również, aby w co najmniej siedemdziesięciu pięciu procentach posiadał on części oryginalne, wliczając w to również główne podzespoły. Istnieją sytuację, gdy kryterium wieku nagina się i samochód może być młodszy niż dwadzieścia pięć lat. Taka sytuacja może mieć jednak miejsce jedynie w przypadku, gdy rejestracja samochodu lub rejestracja motocykla na zabytek odbywa się dla pojazdu unikalnego. Oryginalność może dotyczyć zarówno konstrukcji, jak i rozwiązań technicznych lub użytkowania go przez osoby sławne i zasłużone. Ostateczna decyzja o tym, czy dany pojazd może zostać zakwalifikowany jako zabytek należy do konserwatora zabytków, pracującego na wniosek rzeczoznawcy.
Jeżeli nasz pojazd został już uznany jako zabytek, należy wówczas dokonać niezbędnych formalności. Rejestracja samochodu lub rejestracja motocykla na zabytek wymaga uzyskania dla pojazdu tak zwanej Karty Ewidencyjnej Zabytku Ruchomego, zwaną białą kartą. Można ją uzyskać po otrzymaniu wspomnianej wcześniej decyzji rzeczoznawcy i pozwala nam ona ubiegać się o wpisanie pojazdu do rejestru zabytków i otrzymania żółtych tablic. Po odebraniu białej karty rejestracja samochodu lub rejestracja motocykla na zabytek wymaga udania się Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który w oparciu o opinię rzeczoznawcy zgodzi się lub odmówi wpisania pojazdu do ewidencji zabytków. W przypadku gdy jego decyzja będzie pozytywna, wówczas otrzymamy stosowne zaświadczenie to potwierdzające.
Rejestracja samochodu lub rejestracja motocykla na zabytek wiąże się również z koniecznością odbycia wizyty w okręgowej stacji kontroli pojazdów, w celu określenia sprawności technicznej. Przeprowadzone badania mają charakter dużo bardziej szczegółowy, niż ma to miejsce w przypadku pojazdów typowych. Rejestracja samochodu lub rejestracja motocykla na zabytek wymaga bowiem, aby osoba uprawniona dokonała porównania rzeczywistego stanu technicznego pojazdu, z tym jaki zadeklarował właściciel, w specjalnym wniosku o zbadanie pojazdu. Dokument taki zawiera podstawowe dane identyfikujące samochód lub motocykl, jego opis techniczny, parametry silnika, opis układu napędowego, zawieszenia, kół wraz z ogumieniem, układu kierowniczego oraz układu hamulcowego, instalacji elektrycznej, jak również dane eksploatacyjne. Jeżeli badania przeprowadzone w stacji kontroli pojazdów zakończą się opinią pozytywną, wówczas pojazd będzie mógł uczestniczyć w ruchu drogowym. Rejestracja samochodu lub motocykla na zabytek wymaga przeprowadzenie opisanej powyżej kontroli tylko jeden raz. Wyjątkiem są pojazdy wykorzystywane do celów zarobkowych, które musza odwiedzać stację kontroli pojazdów raz w roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here