Rodzaje tapet ściennych

Zastanawiasz się nad zakupem tapety dekoracyjnej do swojego mieszkania? Na rynku artykułów wnętrzarskich jest obecnie ogromny wybór produktów tego typu wykonanych różnymi technologiami z rozmaitych materiałów. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy najpopularniejsze rodzaje tapet ściennych.

Rozwój technologii produkcyjnych w XX wieku przyczynił do pojawienia się na rynku wnętrzarskim bardzo różnorodnego, zupełnie nowego asortymentu. Zjawisko to jest bardzo zauważalne także w branży tapet ściennych. Jeszcze kilkadziesiąt temu korzystano w naszym kraju głównie z tapet papierowych, natomiast te dostępne obecnie tapety charakteryzują się już całkowicie innymi cechami, wynikającymi z tego, że do ich produkcji są wykorzystywane rozmaite inne materiały.

Tapety wykonane z tworzyw sztucznych

Być może myśl o zastosowaniu materiałów syntetycznych, potocznie nazywanych plastikami wydaje się dziwna, ale w praktyce tapety ścienne z nich wykonane wyglądają bardzo atrakcyjnie. Mało tego, ponieważ tworzywa sztuczne znakomicie przyswajają najróżniejsze barwniki, wzory tapet z nich wykonanych charakteryzują się wyrazistymi, intensywnymi barwami. Do najbardziej popularnych obecnie tapet syntetycznych należą tapety winylowe. W wielu sklepach internetowych z tapetami ściennymi możemy nawet zauważyć osobną kategorię tego typu asortymentu. Na przykład w sklepie innetapety.pl można zauważyć kategorie: tapety winylowe oraz tapety winylowe na flizelinie. Jakimi mocnymi cechami charakteryzują się tapety wykonane z winylu? Warto wymienić chociażby kilka z nich. Bardzo istotną ich zaletą jest niewrażliwość na działanie wilgoci. Dzięki temu możliwe jest ich zastosowanie nawet w takich pomieszczeniach jak kuchnia oraz łazienka. Niewrażliwość na wodę sprawia także, że powierzchnię tych tapet można czyścić. Dlatego tapety winylowe bardzo często nazywane są także tapetami zmywalnymi lub szorowalnymi. Oczywiście trwałość tapety winylowej pod tym względem jest także uzależniona od jakości zastosowanych do ich produkcji materiałów. Sam winyl też może być różnego typu. Do najbardziej trwałych modeli zalicza się tapety wykonane z twardego winylu. Modele te są wykorzystywane zazwyczaj w obiektach użyteczności publicznej lub hotelach i pensjonatach, gdzie bardzo istotna jest trwałość. Bardzo ciekawą właściwością tapet winylowych jest brak podatności na promieniowanie ultrafioletowe, co objawia się tym, że tapeta nie blednie pod wpływem promieni słonecznych, gdy tymczasem tapeta wykonana z papieru już po kilku latach znacząco zmienia kolorystykę sprawiając, że wzory stają się mniej atrakcyjne. Oprócz tapet winylowych, na rynku tapet ściennych można znaleźć także tapety tekstylne oraz tapety wykonane z bardzo wytrzymałego włókna szklanego. Jednak ze względu na wysokie ceny tych produktów, są one rzadziej wykorzystywane w typowych polskich wnętrzach.

Oczywiście nadal z powodzeniem wykorzystuje się tapety wykonane z papieru. Wiele osób bardzo sobie je ceni z uwagi na niską cenę. A gdy ktoś potrafi zainstalować tapetę samodzielnie, faktycznie koszt wzbogacenia wystroju wnętrza o tapetę ścienną okazuje się niewielki. Dzięki temu można sobie pozwolić na częste gruntowne zmiany aranżacji swojego mieszkania. W przypadku zakupu drogich tapet z wyższej półki, częste dokonywanie zmian w aranżacji raczej nie wchodzi w grę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here