Wymarzone własne mieszkanie - jak je zdobyć?

Budownictwo mieszkaniowe w dużych miastach prężnie się rozwija. Powstają coraz to nowe osiedla, dodatkowe bloki obok już istniejących i tzw „plomby”, czyli budynki wstawione w miejsce wyburzonych kamienic.

Popyt na mieszkania jest ogromny. Szczególnie młode rodziny poszukują dla siebie odpowiedniego lokum. Najczęściej biorą kredyt na mieszkanie, który spłacają ratami w kolejnych latach. Jest to dla nich bardzo korzystne rozwiązanie. Nie mając od razu pełnej kwoty na zakup, mogą wprowadzić się od razu a późnej stopniowo regulować należności. Wysokość rat jest na ogół przystępna nawet dla średnich rodzinnych budżetów.

Jeżeli ktoś posiada już własne mieszkanie, ale stało się ono zbyt małe dla powiększającej się rodziny, może je sprzedać, wziąć kredyt na mieszkanie i z tych łącznych środków nabyć lokal o wiele większy. Podobnie jest, gdy zachodzi potrzeba zmiany lokalizacji miejsca zamieszkania. Na przykład z powodu zbyt dużej odległości do zakładu pracy. Nawet gdy nowe mieszkanie ma podobny metraż i standard, ale znajduje się w bardziej atrakcyjnej okolicy, jego cena będzie wyższa od dotychczas użytkowanego. Bardzo więc przydaje się wtedy kredyt na mieszkanie, aby zrobić odpowiednią dopłatę.

Niektórzy marzą o zamieszkaniu w najbardziej prestiżowej dzielnicy. Są to okolice starówki albo rejony miasta o solidnej przedwojennej zabudowie. Takie kamienice mają zazwyczaj dużą powierzchnię i wysoko umiejscowione stropy, więc są przestronne i stwarzają komfort dla domowników. Jak to jednak bywa w starych domach, często potrzebny jest remont lub modernizacja. Zamiast pieców warto zamontować system centralnego ogrzewania, wanny w łazienkach zamienić na nowoczesne kabiny prysznicowe, a kuchnię zabezpieczyć łatwą do utrzymywania w czystości glazurą na podłodze i ścianach. Koszty takich renowacji są spore. Zakup materiałów i opłacenie fachowców wymagają dużych nakładów finansowych. Jeśli weźmie się trochę wyższy kredyt na mieszkanie niż jego realna wartość, wystarczy środków również na remont.

Kredyt na mieszkanie to bardzo popularna forma pozyskiwania funduszy na ten cel. Rzadko kto kupuje mieszkanie za gotówkę. Czas zebrania oszczędności na taki zakup może trwać całymi latami, a potrzeby są pilne. W dodatku mieszkania z roku na rok drożeją, więc zakup mógłby się odwlekać w nieskończoność. Wzięcie kredytu rozwiązuje te problemy. Można od razu zamieszkać, a koszty spłacane są sukcesywnie.

Kredyt na mieszkanie udzielany jest przez różne banki. Zawsze jest on oprocentowany w określonej wysokości. Każdy z banków oferuje różne zasady co do limitu wysokości i warunków spłaty. Wysokość rat zależy nie tylko od kwoty, ale też od ilości lat potrzebnych na pełną spłatę. Dłuższy okres wiąże się z wyższą sumą odsetek, spłata w krótszym czasie generuje niższe odsetki. Różnie też wygląda wzięcie kredytu nie w złotówkach, lecz w walucie obcej. Najczęściej jest to frank szwajcarski. W momencie pobrania kredytu trzeba się więc liczyć z tym, że jego wysokość w przeliczeniu na złotówki może się zmieniać w zależności od aktualnego kursu na giełdzie walut. Wzrost kursu wiąże się z podniesieniem comiesięcznych rat. Zniżki kursów zdarzają się rzadziej. Warto zatem dobrze rozważyć wszystkie te aspekty przed podjęciem decyzji.

Kredyt na mieszkanie może otrzymać każdy, kto posiada tzw zdolność kredytową. Zależy ona głównie od wysokości dochodów, stałego zatrudnienia i ilości innych, niespłaconych jeszcze kredytów w różnych bankach. Wszystko to trzeba udokumentować odpowiednimi zaświadczeniami. Formalności nie są zbyt skomplikowane, jeśli wszystkie warunki są spełnione, w krótkim czasie środki na zakup mieszkania znajdą się na koncie kredytobiorcy.

W przypadku wielu osób kredyt na mieszkanie jest jedyną szansą na pozyskanie własnego lokum. W sumie jest to opłacalne ze względu na to, że koszt wynajęcia lokalu w takich miastach jak Warszawa, czy Kraków, bywa zazwyczaj równy comiesięcznym ratom kredytu. W wynajętym mieszkaniu nie warto inwestować w remonty, również dlatego warto mieć mieszkanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here