rekuperacja dom

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i jeszcze nie zainwestowałeś w system rekuperacji, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Omawiamy w nim bezsprzeczne zalety rekuperatorów w budownictwie jednorodzinnym.

W obszarze budownictwa mieszkaniowego już od lat dużo mówiło się o potrzebie inwestycji w energooszczędne instalacje. Dbałość o optymalne docieplenie domów jednorodzinnych stała się już koniecznym standardem, a inwestycje w odnawialne źródła energii przestaby być czymś incydentalnym. A to, co dzieje się obecnie na rynkach surowców energetycznych niewątpliwie jeszcze te trendy wzmocni. Skoro opał jest tak drogi, nie dziwimy się, że większość właścicieli domów jednorodzinnych przykłada obecnie ogromną wagę do rozwiązań pozwalających ciąć koszty ogrzewania. Jedną z takich metod jest rekuperacja.

Rekuperacja – dlaczego pomaga oszczędzać?

Każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Instalacja ta jest uważana za najważniejszą w całym budynku. Ma ona zapewniać optymalną cyrkulację powietrza w budynku, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie wilgotności na komfortowym dla naszego samopoczucia poziomie. Źle działająca wentylacja przyczynia się do rozwoju szkodliwych pleśni, grzybów oraz najróżniejszych drobnoustrojów i wirusów. Takie środowisko oczywiście nie sprzyja naszemu zdrowiu. Rekuperacja jest niczym innym jak rodzajem wentylacji, tyle, że jest wyposażona w moduły pozwalające oszczędzać energię cieplną. Tradycyjne systemy wentylacyjne, to obszary, w których generowane są największe straty ciepła. Gdy zrozumiemy z czego to wynika, łatwiej nam też będzie docenić rolę systemów rekuperacji. W wentylacji grawitacyjnej, obieg powietrza w budynku jest wymuszany poprzez zmagazynowaną w powietrzu energię cieplną. Ciepłe powietrze podgrzane przez system grzewczy unosi się kanałami wentylacyjnymi ku górze, na skutek czego w pomieszczeniach powstaje niewielkie podciśnienie wymuszające napływ do wnętrza budynku kolejnych partii powietrza z zewnątrz. Dostaje się ono do środka poprzez kratki wentylacyjne oraz drobne nieszczelności w oknach czy drzwiach. Niestety ta sama energia cieplna, która napędza cyrkulację powietrza, wraz z uchodzącym z budynku ciepłym powietrzem jest bezpowrotnie tracona. Podobnie odbywa się to również w typowej wentylacji mechanicznej – ruch powietrza jest wymuszany przez wentylatory – ciepłe powietrze jest nieustannie wytłaczane z budynku. Nowo napływające partie świeżego, ale zimnego powietrza każdorazowo muszą być podgrzane przez domowy system grzewczy. Rekuperatory pozwalają na odzyskiwanie energii cieplnej zmagazynowanej w wydalanym z budynku powietrzu. Powietrzne wymienniki ciepła projektuje się tak, aby strumień powietrza napływającego do budynku zderzał się z powietrzem wychodzącym, na skutek czego następuje wymiana energii cieplnej. Oczywiście w całym procesie nie dochodzi do wymieszania powietrza. Wymiana ciepła odbywa się poprzez ścianki przewodów wentylacyjnych usytuowanych względem siebie pod optymalnym dla całego procesu kątem. Wymienniki ciepła pozwalają na ponowne wykorzystanie tej samej energii cieplnej wielokrotnie ponieważ pracują nawet z 90% sprawnością. To znaczy, że są w stanie odzyskiwać większość zmagazynowanej w ciepłym wydalanym z budynku powietrzu energii cieplnej. Efektem tego według pracowników firmy ASK Energooszczędne Instalacje jest obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 40%. Oczywiście sprawność energetyczna całego systemu rekuperacji zależy od projektu oraz jakości montażu i wykorzystanych w instalacji komponentów (dużą rolę odgrywa między innymi jakość izolacji przewodów wentylacyjnych).

rekuperacja w mieszkaniu

Ważne zalety rekuperacji

Chociaż inwestorzy skupiają się przede wszystkim na ekonomicznych aspektach montażu rekuperacji, to instalacje te charakteryzują się również innymi istotnymi zaletami. System rekuperacji zazwyczaj jest wyposażony w system filtrów systematycznie dbających o czystość napływającego do wnętrza budynku powietrza. Dzięki nim domownicy mogą oddychać krystalicznie czystym powietrzem, wolnym od najróżniejszych alergenów oraz pyłów. Eliminacja z powietrza tzw. pyłów zawieszonych sprawia, że dla przebywających w budynku osób znika problem smogu. Filtrowanie powietrza jest szczególnie istotnym atutem osobom cierpiącym na alergie oddechowe lub choroby układu oddechowego. Czyste powietrze zapewniane przez rekuperację znacząco poprawia komfort wszystkich domowników. Warto pamiętać, że wielkomiejski smog ma negatywny wpływ na wszystkie osoby, które oddychają tym powietrzem. Zawarte w powietrzu mikroskopijne cząsteczki niebezpiecznych dla zdrowia metali ciężkich mogą poprzez układ oddechowy przenikać do ciała osadzając się w różnych organach – nawet w mózgu.

W domach wyposażonych w rekuperację oddycha się wysokiej jakości powietrzem, które jest optymalnie rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach w budynku. Dzięki temu domownicy są prawidłowo dotlenieni, co również przyczynia się do uczucia komfortu. A zatem na koniec warto podsumować: rekuperacja to znakomita inwestycja finansowa, pozwala generować znaczące oszczędności w ogrzewaniu budynku. Systemy te sprzyjają również zdrowiu domowników zapewniając krystalicznie czyste powietrze.

Informacje na temat energooszczędnych instalacji grzewczych znajdziesz również na blogu ogrzany.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here