Dom przyszłości, czyli system technologicznego zarządzania budynkiem

Zamknij oczy i wyobraź sobie dom, który zna wszystkie Twoje potrzeby, zapewniając Ci komfort, bezpieczeństwo oraz wysoką funkcjonalność. Po ciężkim dniu spędzonym w pracy, pełnym stresów oraz kłótni ze współpracownikami lub klientami, wracasz do miejsca, które wie najlepiej, czego w danym momencie pragniesz. Zmiana oświetlenia na bardziej relaksujące? Zasłonięcie żaluzji, kiedy zapada zmrok? O te rzeczy nie musisz się już martwić, wykona je za Ciebie dom. Brzmi jak scenariusz do filmu science-fiction? Nic bardziej mylnego! Takie zautomatyzowane budynki istnieją i noszą miano inteligentnych domów.
Tego typu budynki mają za zadanie zadbać o komfort i wygodę mieszkania swoich lokatorów. Zautomatyzowany system sterowania umożliwia wykonanie wielu czynności, o które nie musimy się już martwić, nawet gdy znajdujemy się poza budynkiem mieszkalnym. Dom inteligentny powstał po to, by ułatwić ludziom trudy dnia codziennego. Poprzez centralne zarządzanie i połączenie systemów, wiele czynności może odbywać się bez naszej ingerencji. Nie musisz się zatem martwić o oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację czy podlewanie ogrodu. Dom inteligentny z łatwością rozpozna Twój nastój, dokonując zmian w poszczególnych częściach domu, przy zachowaniu aspektu ekonomicznego. Tego rodzaju lokal ma za zadanie utrzymać parametry wewnętrzne ze stałym dostosowywaniem ich do potrzeb domowników, chronić domowe zasoby oraz umożliwić łączność obiektu ze światem poza nim. Inteligentne budynki posiadają zazwyczaj trzy rodzaje systemów, które muszą ze sobą współpracować, aby przynieść zadowalający efekt. Pierwszy z nich to system zapewnienia bezpieczeństwa w budynku, którego zadaniem jest monitoring budynku oraz kontrola bezpieczeństwa. Drugi z systemów nosi miano systemu monitorowania i sterowania techniką lokalu, poprzez obserwację gazu, energii czy zużycia wody. Trzeci i ostatni jest systemem teleinformatycznym, skupiającym się na łączności internetowej i telefonicznej. Ponadto, dom inteligentny zawiera symulator obecności, który powiadomi Cię, kiedy w środku lokum pojawi się nieprzyjaciel. W przypadku pożaru dom uchroni Cię przed ogniem przy użyciu czujników dymu i zraszaczy. System pogodowy zadba natomiast o to by w razie deszczu lub burzy, okna zostały szczelnie zamknięte i uchroniły Twój dom przed powodzią. Kolejną ważną cechą domu inteligentnego jest jego personalizacja. Zautomatyzowany budynek powinien dostosować się do każdego domownika, zarówno gdy mieszkaniec określi swoje potrzeby i wprowadzi je bezpośrednio do systemu, jak i za pomocą prób i błędów obserwacyjnych systemów, które mają za zadanie „uczyć się” zachowań mieszkańców. Wysoko zaawansowany budynek może być sterowany za pomocą telefonu komórkowego lub internetu. Urządzenia te pozwalają zarządzać powyższymi czynnościami, bez względu na miejsce, w którym obecnie przebywasz. Ile kosztuje taka wygoda? Koszt jest ściśle zależny od funkcji, w jakie pragniemy zaopatrzyć dom inteligentny oraz cenę jego całościowej instalacji. Najprostsze wersje oscylują w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych, najdroższe natomiast sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Inwestycja ta nie należy może do najtańszych, warto jednak zaznaczyć, że przy takim wykorzystaniu technologicznym czas zwrotu poniesionych kosztów wynosi dekadę.
Dom inteligentny może być z sukcesem nazywany budynkiem przyszłości. Zautomatyzowany system powstał po to, by ułatwić życie jego mieszkańcom i stale spełniać ich potrzeby, co w obecnych czasach wypełnionych pogonią za pracą, jest wysoce pożądane. Co więcej, zadaniem inteligentnego lokalu jest nie tylko spełnienie wymogów konstrukcyjnych, lecz także ekonomiczność. Mimo wysokiej ceny budynków, koszty późniejszego utrzymania powinny być dużo niższe przez wzgląd na oszczędność zużycia energii oraz zasobów naturalnych. Ważną cechą domu inteligentnego jest także bezpieczeństwo. Dzięki instalacji wielu czujników i wykorzystaniu zaawansowanej technologii nie musimy się martwić o włamanie, pożar, czy powódź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here