Domy skandynawskie są domami ekologicznymi wykonanymi z drewna, są przyjazne środowisku naturalnemu. Choć drewno kojarzy się raczej ze stylem rustykalnym, domy skandynawskie nie mają z tym stylem nic wspólnego. Kojarzą się raczej z prostotą i nowoczesnością. Drewno w stylu skandynawskim nie jest ciężkie, jak w przypadku stylu rustykalnego, wręcz przeciwnie, jest lekkie i naturalne.
Nazwa dla domów budowanych w stylu skandynawskim pochodzi od Skandynawii, gdzie to właśnie drewno jest najpopularniejszym surowcem wykorzystywanym do budowy domów, ale nie tylko, także budynków użyteczności publicznej.
Drewno jest surowcem bardzo wysokiej jakości, więc domy budowane z drewna są trwałe i zachowują wysoki standard i nie naraża na wysokie koszty, ponieważ jest stosunkowo tanim surowcem.
Z wielu wyliczeń wynika, że trwałość skandynawskich konstrukcji domów może wynosić nawet trzysta lat, choć producenci tych domów najczęściej dają na nie tylko trzydzieści lat gwarancji.
Drewno z którego budowane są domy jest suszone, impregnowane i strugane z każdej strony, jest więc również bezpieczne, a deski, które są elementem wykończeniowym często malowane na kolor niebieski lub biały, ale to ten drugi jest zdecydowanie popularniejszy, szczególnie jeśli chodzi o elementy stolarki drzwiowej i okiennej. Kolejnym charakterystycznym elementem domów budowanych w stylu skandynawskim poza drewnianymi elementami wykończeniowymi są spadziste dachy z wystającymi okapami, a także tarasy usytuowane w pobliżu wejścia. Zdarzają się nawet domy, których dachy są kryte tradycyjnymi pokryciami dachowymi.
Na ten moment istnieją dwa sposoby na budowę domów skandynawskich. Pierwszym z nich jest budowa za pomocą technologii modułowej. Większość elementów jest wcześniej przygotowana w fabryce, dzięki czemu montaż na placu budowy trwa tylko kilka dni. Ten sposób budownictwa łączy ze sobą cechy technologii murowanej i drewnianej. Dom budowany z pomocą tej technologii można dowolnie modyfikować, a także oszczędzić dzięki niej wiele czasu.
Drugim sposobem na budowanie domów skandynawskich jest budowanie za pomocą technologii tektum. Budowanie za pomocą tej technologii sprowadza się do stawiania płyt fundamentowych, które sprawdzają się na każdym gruncie, także na terenach podmokłych. Szkielet jest w takim przypadku drewniany, a ściany także są wykonane z płyt.
Obecnie budowane domy skandynawskie są pasywne i energooszczędne, co oznacza, że pozwalają one oszczędzić na kosztach związanych z utrzymaniem domu. Wiąże się to z niższymi kosztami klimatyzacji i ogrzewania. Cechy pasywne i energooszczędne nadaje się domom poprzez dobranie odpowiedniej termoizolacji, jej grubości, zastosowanie energooszczędnej stolarki drzwi i okien, a także szczelność szkieletowa, którą uzyskuje się dzięki odpowiednie zastosowanie paroizolacji oraz wiatroizolacji. Oznacza to, że w budowanych obecnie domach skandynawskich ściany od wewnątrz pokryte są foliami paroizolacyjnymi, co stanowi barierę dla ciepłego, wilgotnego powietrza i ogranicza przenikanie pary do wnętrza ścian. Od zewnątrz układa się folię wiatroizolacyjną, która chroni przed wiatrem i nie powoduje zatrzymywania pary zgromadzanej w ścianach. Ponadto zużyte powietrze jest wymieniane nie przez ściany, a przez wentylację grawitacyjną.
Co ważne, ściany domów skandynawskich przepuszczają przez siebie bardzo mało dźwięków.
Podłogi w domach skandynawskich wykonana jest z impregnowanych, wodoodpornych szwedzkich płyt.
Należy jednak pamiętać, że z roku na rok technologia budowania domów coraz bardziej się zmienia. Powstają nowe sposoby izolacji ścian za pomocą nowych materiałów.
Co ważne, domy budowane w stylu skandynawskim nie wymagają zachowania skandynawskiej surowości we wnętrzu. Drewno pasuje do każdej stylizacji wnętrza i śmiało można zastosować do udekorowania go nawet nowoczesne dodatki. Taki styl domu nie kłóci się też z nowoczesnymi technologiami, więc ten, kto zdecyduje się na zakup lub wybudowanie domu w stylu skandynawskim nie musi rezygnować z posiadania telewizora.