Wady i zalety domu holenderskiego

W obecnych czasach, posiadanie własnego domku holenderskiego staję się co raz bardziej popularne. Nie dość że wyglądają one bardzo modnie i przykuwają wzrok, to w dodatku są bardzo praktyczne. Mając taki dom na własność, nigdy więcej nie będziemy musieli się martwić o brak miejsc w naszej ulubionej, wakacyjnej lokalizacji.

Domy holenderskie cechują się dużą wytrzymałością, przez co uważane są za domki całoroczne. Nie straszna im bowiem nagła, jesienna wichura czy grudniowa zamieć śnieżna. Są zbudowane tak solidnie, że bez problemu wytrwają kolejne lata we wszystkich warunkach. Odpowiednio ogrzewając taki dom, może stać się on fantastycznym miejscem do spędzenia np. ferii z przyjaciółmi, lub małego urlopu na łonie natury. Wydaję się więc to inwestycja idealna. Przyjrzyjmy się zatem bliżej pozytywnym i negatywnym aspektom takiego rozwiązania.

Niewątpliwą zaletą domku holenderskiego jest jego stosunkowo niska cena. Za używany domek w dobrym stanie będziemy musieli wydać około 10 tysięcy złotych, a za nowy – w przybliżeniu 3 razy więcej. To wciąż nie wiele, patrząc na to że inwestycja ta, będzie nam służyła przez długie lata. Cena oczywiście zależy też od wielkości takiego domu, tudzież liczby pokoi które posiada w środku.

Do kwoty całkowitej musimy doliczyć też koszty związane z nabyciem działki na której ma stanąć nasz domek. Jeśli nie mamy własnej działki, najrozsądniejszą opcją będzie dzierżawa. Jednak jeśli jesteśmy w posiadaniu działki, procedura uzyskania pozwolenia na postawienie domku jest bardzo prosta. Nie musimy biegać po urzędach i zabiegać o pozwolenie. Wystarczy nam tylko zgłoszenie, a po maksymalnie 21 dniach powinniśmy dostać oficjalne potwierdzenie zgody na postawienie domku.

Kolejnym plusem jest wyjątkowa mobilność. Zdecydowana większość domków holenderskich umieszczona jest na kółkach, dzięki którym w jednym momencie możemy być na działce znajomego, a za kilka godzin możemy się wygrzewać na brzegu jeziora. Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Domek holenderski nie jest przystosowany do poruszania się po drogach, w związku z czym nie możemy go tak po prostu podpiąć do samochodu i jechać przed siebie. Przewozem tego typu obiektów, zajmują się profesjonalne firmy transportowe, które musimy wynająć i opłacić aby przenieść nasze lokum z miejsca na miejsce.

Wchodząc w posiadanie takiego domku, w 99% przypadków, otrzymujemy go w pełni umeblowanego i wyposażonego w podstawowe urządzenia potrzebne do funkcjonowania. Nie musimy zatem kupować nowego sprzętu, a spokojnie poradzimy sobie z przetrwaniem dnia i nocy w naszym lokum. Dodatkowo, każdy dom jest wyposażony w system ocieplenia i ogrzewania, w związku z czym nie musimy szukać alternatywnych sposobów na ogrzanie go.

Jeżeli chodzi o wady, to domek holenderski nie posiada ich zbyt dużo
Dla niektórych, sporym problemem może okazać się konieczność pielęgnacji i dbania o strukturę domu. Niektóre z nich, stworzone są z materiału podatnego na korozję, dlatego też bardzo ważne jest to, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić materiał z jakiego wykonany jest dom, żeby później uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Do wad można jeszcze dodać, że nasze pozwolenie które uzyskujemy z urzędu, ważne jest tylko przez 120 dni. Po upływie tego okresu, musimy ponownie złożyć wniosek do urzędu i ponownie czekać do 21 dni na decyzję. Proces ten, musimy tak powtarzać co 120 dni.

Czy warto inwestować w domki holenderskie? Moim zdaniem – jak najbardziej. Inwestycja ta nie należy do najdroższych a może okazać się wspaniałym rozwiązaniem na długie lata. Unikniemy dzięki temu problemów z noclegiem w wybranym przez nas miejscu, nie będziemy musieli martwić się o współlokatorów. A przede wszystkim, to my sami zdecydujemy o tym gdzie i w jakim czasie chcemy w danym momencie mieszkać. Przy odrobinie wysiłku i systematycznej piełęgnacji, taki dom zostanie naszą własnością przez bardzo długi okres czasu, co spowoduje że z czasem, po upływie kilku lat, nasza inwestycja zwróci się nam z nawiazką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here