Domy z kontenerów

Domy z kontenerów stały się ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Adaptacja kontenerów morskich na cele usługowe czy mieszkaniowe jest już specjalnością wielu firm wykonawczych i projektowych. Domy z kontenerów powstają w maksymalnie trzy miesiące.
Budownictwo kontenerowe jest rodzajem modułowego budownictwa o różnym przeznaczeniu. Sprawdza się szczególnie w inwestycjach wymagających krótkiego czasu realizacji. Z kontenerów można zbudować między innymi:
– hale
– magazyny
– budynki gastronomiczne
– szkoły
– przedszkola
– domy
Okazuje się, że domy z kontenerów mogą być pełnowartościowymi domami mieszkalnymi, które spełniają surowe wymagania energooszczędności.
Technologia budowy:
Do budowy wykorzystuje się kontenery morskie, używane bądź nowe. Konstrukcja kontenera jest samonośną ramą stalową ( pełni funkcje szkieletu), wykonana jest z profili zamkniętych, walcowanych. Profile te są piaskowane i zabezpieczane lakierniczą powłoką antykorozyjną. Ściany zewnętrzne, sufit i podłoga wykonane są ocynkowanej blachy, która usztywniona jest bocznymi wzmocnieniami i wypełniona materiałem izolacyjnym. Przeważnie jest nim wełna mineralna lub izolacja poliuretanowa w formie sztywnych płyt PUR. Kontenery ociepla się w podobny sposób jak tradycyjne budynki. Od wewnętrznej strony przegród stosuje się płyty wiórowe, gipsowo-kartonowe lub laminowane. W przypadku wykończenia domów z kontenerów od zewnątrz istnieje wiele możliwości. W tym celu stosuje się takie same materiały jak przy wykończeniu budynków wznoszonych w tradycyjny sposób.
Typowy kontener morski posiada następujące wymiary:
– długość: 12,2 m
– szerokość: 2,4 m
– wysokość: 2,9 m
Posadowienie domów z kontenerów:
Posadowienie zależy od warunków lokalizacji i w większości wypadków wystarcza wypoziomowanie go na betonowych bloczkach na stabilnym podłożu. W przypadku dużego obiektu np. domu mieszkalnego, należy wykonać stopy fundamentowe. W punktach podparcia wylany zostaje beton zbrojony, niwelując w ten sposób wpływ gruntu na właściwe posadowienie budynku. Rezygnacja z tradycyjnych fundamentów stanowi sporą oszczędność kosztów.
Instalacje w domach z kontenerów:
Instalacje w takich domach nie różnią się od tych montowanych w tradycyjnych budowlach. Firma wykonawcza zajmuje się rozprowadzeniem wszelkich instalacji i przyłączy (elektrycznej razem z montażem gniazd i włączników, instalacji grzewczej – polecane jest ogrzewanie elektryczne, instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także klimatyzacji). Bardzo często można zlecić firmie zajmującej się budownictwem kontenerowym projekt, przygotowanie dokumentacji oraz w razie potrzeby pozwolenia na budowę, kompleksową realizację budowy oraz wykończenie wnętrz.
Cena domów z kontenerów:
Do wyceny zazwyczaj wystarcza firmie jedynie szkic budynku i sprecyzowanie oczekiwań inwestora. Na takiej podstawie przygotowywany jest projekt oraz wizualizacje. Czas realizacji uzależniony jest od wielkości i rodzaju wykończenia. Cena całorocznych domów z kontenerów wynosi około 3000 zł za metr kwadratowy. Transport jednego kontenera kosztuje od 1000 zł do 3000 zł, w zależności od lokalizacji. Do kosztów należy doliczyć również montaż, który waha się w granicach od 2000 zł do 3000 zł za dwa moduły.
Zalety domów z kontenerów:
– cena – koszty postawienia, zabezpieczenia i urządzenia kontenera są niższe niż budowa domu czy zakup mieszkania
– szybki montaż – możliwość zamówienia gotowego i ocieplonego kontenera w przeciągu kilku tygodni z możliwością postawienia nawet na bardzo trudnym gruncie.
– mobilność – w przypadku chęci zmiany otoczenia i istnieje możliwość przeniesienia domu w zupełnie inne miejsce.
– komfort – warunki mieszkaniowe są o wiele lepsze niż w niektórych starych kamienicach, gdzie znajduje się wiele lokai komunalnych i socjalnych.
Wady domów z kontenerów:
Głównym problemem może być podłączenie prądu lub klimatyzacji. Wynika to z problemów uzyskania zgody, ponieważ kontenery nieposiadające fundamentów nie są uznawane za budynki mieszkalne. Kolejnym minusem jest konieczność wynajęcia kosztownego dźwigu oraz wysoki koszt ogrzania kontenera zwłaszcza w przypadku surowej zimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here