Lekka architektura, charakteryzujące się nowoczesnym stylem odznacza się pewnymi cechami których próżno szukać w innych stylach architektonicznych. Domy nowoczesne urzekają swoją formą, niepowtarzalną bryła i poczuciem wolności jakie dają wielkie przeszklenia i przestronne wnętrza projektowane z rozmachem. Ale jakie cechy użytkowe posiada tak zaprojektowany dom? czy styl nowoczesny rodzi jakieś problemy?
Domy nowoczesne na pewno zachwycają licznymi przeszkleniami. Szklane ściany które wydawało by się na pierwszy rzut oka stanowią większość zewnętrznej elewacji to na pewno jeden z charakterystycznych cech stylu nowoczesnego. Współcześnie na teren budowy możemy zamówić szyby zespolone nawet o wymiarach trzy na trzy metry, więc montując kilka takich zestawów, możemy uzyskać oszałamiającą ścianę składająca się praktycznie z samego szkła. Na pewno po za znaczną ceną takiego rozwiązania, należy również liczyć się z wzmożonymi utratami ciepła przez taką ścianę, oraz przegrzewanie danego pomieszczenia w lecie z powodu znacznej operacji słonecznej. Oczywiście nie stanowi to żadnego wyzwania dla współczesnych systemów grzewczych, ale dla zapewnienia wysokiego komfortu cieplnego, przy dużych przeszkleniach należy rozważyć wsparcie sytemu ogrzewania podłogowego dodatkową wentylacją mechaniczną z funkcją grzania i nawiewu ciepłego powietrza zimą, oraz chłodzenia danego pomieszczenia latem za pomocą klimatyzacji.
Domy nowoczesne to też przestrzeń zaprojektowana z myślą o wspólnym spędzaniu czasu przez domowników. Często widzimy stosunkowo niewielkie sypialnie i gabinety oraz znaczne czasem przekraczające i siedemdziesiąt metrów kwadratowych strefy połączonej kuchni jadalni oraz salonu. Dominują w stylu nowoczesnym otwarte przestrzenie, kuchnie wyspowe odwrócone frontem do salonu i reszty domowników oraz zacierająca się granica pomiędzy domem a ogrodem, dzięki przeszkleniom oraz rozsuwanym drzwiom tarasowym które można w cieplejsze dni odtworzyć i całkowicie zjednać salon z tarasem i ogrodem.
Często widujemy domy nowoczesne w formie rozłożystych parterówek, najczęściej tworzących kształt litery L lub U. Ale nie jest to oczywiście reguła. Jest wiele udanych projektów i aranżacji zakładających zupełnie minimalistyczną bryłę w kształcie prostokąta na dodatek zwieńczonego płaskim dachem. Takie domy będące niejako odciętym z wieżowca penthouse’m mają swój urok i tym samym jeszcze bardziej podkreślają wizję projektanta. Jeśli już wspominamy o dachu, to styl nowoczesny nie ogranicza się oczywiście w żadnym wypadku do płaskich dachów, choć oczywiście wielu wyznawców stylu nowoczesnego podkreśla iż właśnie płaskie dachy nadają nowoczesnym bryłą tej dystynkcji względem innych domów. Otóż domy w stylu nowoczesnym widujemy również z jedno spadowym dachem, ostrym szpiczastym dachem,czy z dachem tworzącym wraz z bryłą domu kształt trójkąta prostokątnego. Tak na prawdę dowolność projektowa tego stylu jest znaczna i zależy tylko od wyczucia i gustu architekta. Do puki pozostaje lekkość bryły i niezaprzeczalna jej prostota, możemy mówić o stylu nowoczesnym.
Jedyny element domu który w moim pojęciu należy bezwzględnie maskować przy projektowaniu budynku w stylu nowoczesnym jest komin. Zdania są oczywiście podzielone, ale w moim odczuciu często komin psuje przejrzystą i lekką bryłę budynku zaprojektowanego w stylu nowoczesnym. Co do innych korzyści lub problemów związanych z domami projektowanymi w stylu nowoczesnym, na pewno warto wspomnieć o tym, że często takie domy są droższe w budowie, ale to raczej każdy inwestor doskonale o tym wie decydując się na taki dom. Po prostu chcąc mieć wielkie przeszklenia, niesamowitą unikalną bryłę oraz styl, musimy godzić się z wyższymi kosztami budowy. Dodatkowo zastosowanie nowoczesnym materiałów i technologii budowlanych często wyklucza możliwość budowy domu w tzw. systemie gospodarczym. Co najwyżej możemy uczestniczyć w pracach wykończeniowych, gdyż większość prac budowlanych jest przeprowadzanych w systemie prefabrykowanym lub systemowym, często z wykorzystaniem żelbetu.