Aby wada wzroku nie uprzykrzyła nam życia, konieczna jest szybka diagnoza i działania hamujące jej rozwój. Już przy małych wadach do -3 dioptrii warto nosić okulary lub soczewki Acuvue.pl. Zapytaj swojego optometrystę o szkła, jakie powinno się nosić – zbyt słabe nie zahamują powiększenia wady.
Panują dwa powszechnie przyjęte przekonania – pierwsze to „wada wzroku będzie pogłębiać się z roku na rok, bez względu na nasze działania”, drugie – „noszenie okularów zahamuje pogłębianie wady (np. krótkowzroczności lub dalekowzroczności”. Które z nich jest prawdziwe?
Czy wada wzroku będzie pogłębiać się z roku na rok?
Nie jest to do końca prawda. Pogłębianie się lub zmiana wady wzroku zależy od wielu czynników. Zmiana okularów z plusów na minusy jest wynikiem pojawiającej się starczowzroczności (presbiopia).
Pogłębienie się krótkowzroczności w dorosłym życiu wynika zazwyczaj z warunków genetycznych (tzw. wysoka krótkowzroczność). Pogłębienie się choroby oczy może wynikać również ze stosowania zbyt słabych okularów czy szkieł kontaktowych.
Czy noszenie okularów pomoże wyleczyć moją krótkowzroczność?
Niestety, noszenie okularów lub soczewek kontaktowych nie leczy wzroku. Umożliwia jedynie normalne funkcjonowanie i poprawne widzenie pomimo wady. To, co może poprawić wzrok, to zabieg laserowy.
Fakt, że noszenie okularów lub soczewek nie wyleczy naszych oczu, nie powinien wpływać na wybór o ich noszeniu. Wada wzroku być może nie jest uleczalna (poza zabiegami laserowymi), ale da się z nią żyć. Aby korzystać z życia w pełni, warto zdecydować się na soczewki kontaktowe acuvue.pl – komfortowe soczewki pozwolą ci na dalsze funkcjonowanie bez zaparowanych okularów czy problemów w trakcie uprawiania sportu.
Choroby oczu – jakie są najczęstsze?
Choroby oczu są szczególnie uciążliwe, gdy pracujemy przed komputerem. Wysilanie wzroku w takim stanie może być nie tylko nieprzyjemne, ale również bolesne.
W przypadku wątpliwości, co powoduje dyskomfort i jak leczyć chore oczy należy szybko udać się do specjalisty – lekarza pierwszego kontaktu lub okulisty.
Alergie
Alergiczne zapalenie spojówek jest zapaleniem oka spowodowanym kontaktem z alergenami. Alergizująco na oko wpływają najczęściej pyłki, pleśń, drobinki kurzu czy sierść zwierząt domowych. Jeśli chcesz pozbyć się objawów alergii, przede wszystkim należy unikać kontaktu z alergenem. Aby ulżyć bolącym oczom warto użyć specjalnego płynu do przemywania oczu lub kropli nawilżających.
Jaskra
To choroba oczu występująca głównie u osób starszych. Jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ nieleczona jaskra może doprowadzić do pogorszenia wzroku lub jego trwałej utraty. Możesz wykryć jaskrę we wczesnym stadium, wykonując badania wzroku. Rozwój jaskry można powstrzymać lekami, zabiegiem laserowym lub operacją.
Jęczmień
To bolesny ropień na powiece. Znika samoistnie. Domowymi sposobami można złagodzić dyskomfort wynikający z posiadania jęczmienia.
Zaćma
To zmętnienie oka, czasami łączące się z nadwrażliwością na jasne obiekty. Nie musi bardzo utrudniać codziennego życia, jednak czasem wymagane jest leczenie operacyjne.
Zapalenie spojówek
Przykra dolegliwość, wywoływana przez wirusy, bakterie i alergie. Mija po 2 tygodniach, choć czasem potrzebne jest wsparcie leków.
Zespół suchego oka
Wynika z niewystarczającej ilości łez lub zbyt szybkiego wysychania łez. Pomoże terapia nawilżająca oko.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Niestety, nie istnieje jeszcze lek na zwyrodnienie plamki żółtej. Chorym pomaga dobre oświetlenie, powiększony druk i szkło powiększające.