Kupić, sprzedać lub wynająć mieszkanie

Kupno, sprzedaż lub wynajem mieszkania pociąga za sobą wiele decyzji. Jedną z nich jest to, kiedy najlepiej zająć się taką transakcją. Mija lato i zaczyna się nowy rok szkolny. Czy to jest dobry okres na zakup, sprzedaż lub wynajem nieruchomości?

Kiedy wynająć mieszkanie

Doświadczenie pokazuje, że końcówka wakacji to czas, gdzie na portalach ogłoszeniowych pojawia się mnóstwo ogłoszeń o wynajmie mieszkania, które znikają jak świeże bułeczki. Jeśli cena jest atrakcyjna, to tego typu ogłoszenia pojawiają się i po chwili znikają. Jest bardzo dużo osób poszukujących mieszkań na wynajem w dużych miastach, takich jak Wrocław. Największą grupą poszukującą mieszkania we Wrocławiu w okresie jesiennym są studenci. Chociaż zajęcia rozpoczynają się dopiero w październiku, to często pod koniec sierpnia lub na początku września rozpoczynają oni poszukiwania odpowiedniego mieszkania. Jeśli znajdują ofertę, która im odpowiada, to rezerwują mieszkanie w ten sposób, że opłacają już je, chociaż wprowadzają się najczęściej pod koniec września. Na portalach mieszkaniowych oraz u deweloperów, na przykład takich jak kimorent, można szczegółowo przeanalizować różne oferty. Im bardziej doprecyzowane ogłoszenie, tym przyszłym studentom łatwiej podjąć decyzję, czy je wynająć.

Mieszkanie do wynajęcia dla studentów

Wiele osób prywatnych oraz firm decyduje się na wynajem mieszkania dla studentów. Często w jednym mieszkaniu pomieszkuje wtedy więcej niż jedna osoba. Wynika to z faktu, że ze względów ekonomicznych studenta nie stać na wynajęcie całego mieszkania. Czasami jest tak, że nawet małą kawalerkę wynajmują dwie osoby. Jakie informacje w ogłoszeniu są istotne dla potencjalnego wynajmującego? Jednym z najbardziej interesujących studenta czynników jest cena jaką trzeba zapłacić za wynajem pokoju lub mieszkania. Kolejną sprawą jest ilość osób, która będzie współlokatorami (oraz ewentualnie ich płeć). Osoby rozpoczynające edukację na uczelni nie znają dobrze miasta. Dlatego dobrze jest w ogłoszeniu podać dokładną lokalizację mieszkania do wynajęcia, jak wygląda komunikacja z strategicznymi punktami w mieście, jakim połączeniem można dostać się do samego centrum miasta. Istotna informacją dla wynajmującego jest także rodzaj umeblowania mieszkania. Osoby uczące się potrzebują wygodnego, nie za dużego łóżka, szafy na ubrania oraz biurka, najlepiej z dobrym dostępem do dziennego światła. Żeby ułatwić podjęcie decyzji o tym, czy wynająć mieszkanie, dobrze jest umieścić autentyczne, rzetelne zdjęcia, które uczciwie oddadzą wygląd i stan mieszkania. Poza tym cenną informacją jest to, od kiedy mieszkanie jest dostępne do wynajęcia.

Mieszkanie na sprzedaż

Jeśli chcemy sprzedać mieszkanie, to podobnie jak to jest w wypadku wynajmu, dobrze jest podać jak najwięcej szczegółów w ogłoszeniu. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie czas odbierania wielu telefonów i odpowiadania na powtarzające się pytania. Dobrze wykonane zdjęcia rzetelnie oddadzą stan mieszkania, co sprawi, że nie będziemy musieli poświęcać czasu na wiele nieudanych spotkań z osobami zainteresowanych zakupem. Osoby planujące sprzedać mieszkanie coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług firmy zajmującej się nieruchomościami. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że na barki takiej firmy zrzucamy odbieranie telefonów, e-maili, odpowiadanie na wiele szczegółowych pytań. Poza tym tego typu firmy mają doświadczenie w załatwianiu wszystkich formalności związanych z wypełnianiem druków, właściwym sporządzeniu umowy, kontakcie z godnym zaufania notariuszem. Dodatkowo podpowiedzą nam, w jakich urzędach musimy zgłosić dokonanie sprzedaży domu lub mieszkania.

Zakup mieszkania

Rynek mieszkaniowy w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Agencje nieruchomości oraz deweloperzy, tacy jak Omega buildings wystawiają wiele ofert, które trafiają do zainteresowanych odbiorców. Lato i początek jesieni to okres, gdzie wiele osób poszukujących mieszkania, podejmuje decyzję o zakupie. Wynika to zapewne z faktu, że jeszcze przed okresem zimowym kupujący chcieliby się wprowadzić do nowego, wyremontowanego mieszkania. Zakup mieszkania może odbywać się na rynku pierwotnym albo wtórnym. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Rynek wtórny ma często dużo atrakcyjniejszą lokalizację mieszkań niż mieszkania na rynku pierwotnym. Przewaga kupowania całkiem nowych mieszkań, w surowym stanie jest taka, że mamy świadomość, że nikt wcześniej tam nie mieszkał, a poza tym urządzamy pomieszczenia według swojego stylu. Istnieje możliwość zakupu mieszkania bezpośrednio od właściciela mieszkania i najprawdopodobniej cena jest wtedy korzystniejsza niż zakup na przykład od agencji nieruchomości. Z drugiej strony kupując mieszkanie od agencji nieruchomości lub od dewelopera mamy poczucie dokonywania bezpieczniejszej, pewniejszej transakcji.

Każdy okres jest dobry na sprzedaż, kupno lub wynajem mieszkania, ale są okresy w roku, w których łatwiej znaleźć coś dla siebie. Jeśli jesteśmy wychodzącym z ofertą, to warto dobrze wykorzystać ten czas i wynająć mieszkanie lub dokonać sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here