Wyjątkowy mebel

Polacy kochają dostojne i pełne przepychu meble. Fakt ten pomimo nielicznych wyjątków zaznacza się w społeczeństwie. Być może geneza tej miłości tkwi w kulturze nowożytnej naszych przodków gdzie niezależnie od stanu czy to mieszczańskiego czy też szlacheckiego salon stanowił główne miejsce domu centrum spotkań rodziny, był też najbardziej reprezentacyjną częścią domu. Można powiedzieć, że salony były sercem domu zaś sercem salonu był zawsze kredens.

Kredens antyk to coraz częściej kupowany mebel. Wzrost tego typu zakupów wiąże się niewątpliwie ze wzrostem popularności stylu dworkowego i pałacowego w architekturze zaś kredens antyk znakomicie wypełnia wnętrze takiego budowanego w szlacheckim stylu domku. W tym artykule wskażę kilka wartych uwagi kredensów. Być może któryś z nich znajdzie się w kręgu zainteresowań czytającego.
Pierwszym polecanym meblem będzie dębowy kredens myśliwski noszący wdzięczną nazwę ,,Sarmata” ku pamiątce kultury szlacheckiej dawnej polski. Ów dębowy kredens kosztuje zazwyczaj pięć tysięcy czterysta pięćdziesiąt złotych choć spotyka się ceny znacznie zawyżone do około ośmiu a nawet dziewięciu tysięcy złotych. Wysokość kredensu to dwa metry trzydzieści trzy i pół centymetra, szerokość jeden metr i piętnaście centymetrów zaś głębokość dziewięćdziesiąt siedem centymetrów. Kredens wykonano z sezonowanego drewna dębowego nabijanego stalowymi ćwiekami oraz ozdobami z brązu. Kredens składa się z trzech wyraźnych części. Pierwszą z nich stanowi szeroki dół, który stanowi pojemna szafka zamykana na klucz. Może ona służyć jako skrytka na cenne przedmioty domowe, bądź pamiątki rodzinne. Na solidnych drzwiach owej szafki wykonano płaskorzeźby dzików. W filozofii dzik stanowi symbol siły, agresji ale również obrony swojego terytorium. Umieszczony na drzwiach szafki symbolizuje więc jej wytrzymałość i odporność na złodziei czy potencjalnych zainteresowanych ukrytymi w niej przedmiotami. Umieszczona powyżej wyżej przeszklona witryna to kolejny element składowy omawianego kredensu. To miejsce jest idealne by umieścić tu przedmioty, którymi chcemy się pochwalić przed odwiedzającymi dom gośćmi. Przeszklona witryna to idealne miejsce na ułożenie cennej zastawy stołowej, wartościowych pamiątek z dalekiej podróży czy portretu zmarłego ukochanego członka rodziny. Dzięki wzmacnianym szybkom mamy gwarancję, że witryna przetrwa długi lata zaś jej położenie w górze kredensu zapobiega niszczycielskim zapędom dzieci, które mogłyby wpaść na pomysł wybicia szyby lub wyjęcia znajdujących się tam przedmiotów. Ostatnim elementem kredensu, jego koroną i wisienką na meblarskim torcie jest wykonane u góry zdobienie. Można je porównać do attyki renesansowej kamienicy lub portalu nad wejściem do romańskiej świątyni. Zdobienie to wykonano z wyjątkową precyzją. Stanowi je głowa kozła stylizowana na myśliwskie trofeum. Rogi zwierzęcia wykonano ze szczerego złota próby pięćset dwadzieścia pięć. Zaprezentowany kredens stanowi znakomitą ozdobę każdego domu z tradycjami.

Dla osób chcących odejść od standardowego szlacheckiego stylu proponuje się eklektyczny kredens serii ,,Pod atlantem”. Jest to mebel dużo bardziej rozbudowany od poprzedniego, wzbogacony w liczne subtelne ozdoby, niewielkie ale wyraźnie dodające klasy i przepychu charakteryzowanemu dziełu architektury użytkowej. Cena kredensu waha się od sześciu tysięcy ośmiuset złotych do siedmiu tysięcy dziewięciuset złotych. Wysokość kredensu to dwa metry pięćdziesiąt dziewięć centymetrów, szerokość przekracza dwa metry zaś głębokość zawiera się w liczbie siedemdziesięciu ośmiu centymetrów. Obicie kredensu wykonano z sezonowego drewna dębowego, wnętrze wyłożone zaś zostało łagodnym, egzotycznym mahoniem. Uwagę oglądającego przykuwa skomplikowana budowa kredensu podzielonego symetrycznie na kilka części. Dwie, duże, pojemne dolne szafki zamykane na klucz to miejsce na cenne rodzinne pamiątki. Powyższe szuflady z niewielkimi mosiężnymi kłódeczkami są dobrym i bezpiecznym miejscem do przechowywania rodowej biżuterii, albumów fotografii czy innych drobnych przedmiotów. Położony wyżej blat może pełnić funkcję biurka zaś liczne witrynki są dobrym miejscem na naczynia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here